• Türkçe
  • English
  • العربية
28 Ekim 2021

Irak Türkmen Şehitleri Ankara’da anıldı

18 Ocak 20206128
Ankara'da Türkmen Şehitleri anıldı

Türkmen şehitleri, 16 Ocak Şehitler Günü’nde Ankara’da anıldı.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği ve Türk Ocakları’nın ortaklaşa düzenlediği anma töreni Ankara’da yapıldı.

Tören, okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından saygı duruşu ve milli marşlar ile devam etti. Ardından ise kürsüye çıkan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Irak Türkleri’nin vermiş olduğu milli mücadeleye değindi. ”Türkmen şehitlerinin mücadelesi sayesinde Irak Türkmenleri, milli davalarında büyük bir yol katetmişlerdir.” dedi

 

Daha sonra ise konuşma yapan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, ”Biz Türkmenler, şehitlerimizin mücadele ettiği yoldan asla taviz vermeyeceğiz. O şehitlerin bize bıraktığı fikir ve çizmiş oldukları yol ile bugüne kadar varlığımızı sürdürmüşüz.” sözlerinde bulundu.

 

Düzenlenen törene birçok siyasi partiden temsilciler de hazır bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, İyi Parti Milletvekili İbrahim Halil Oral, Eski Bakan ve Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Tekir, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Keser, Vatan Partisi Geliştirme ve Araştırma Merkezi Başkanı Hamit Zafer Kars, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın yanı sıra birçok vatandaş da hazır bulundu.

 

Irak’taki siyasi yoğunluktan dolayı orada bulunamayan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, törene canlı yayın bağlantısı ile görüntülü olarak katıldı. Türkmen şehitlerinin vermiş olduğu mücadeleye değinen Salihi, huzurda bulunan herkese teşekkür dileklerini iletti.

 

”Irak’ın Geleceğinde Türkmenler” adı altında düzenlenen konferansa ise Türkmeneli hakkında araştırmalar yapan araştırmacıların konuşması ardından, törenin bir parçası olan resim sergisi ve belgesel gösterimi de misafirlere sunuldu.

 

 

 

 


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 7 saat

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’de görev alma süresini Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla 2 yıl uzat…

@kerkuknet – 3 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 3 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…