• Türkçe
  • English
  • العربية
28 Eylül 2021

Türkmen şehitleri, İstanbul’da anıldı.

20 Ocak 202067787

 

16 Ocak Türkmen Şehitler Günü, Irak Türkleri Derneği ve Türk Ocakları İstanbul Şubesinin, 18 Ocak 2020 tarihinde, İstanbul Türk Ocağı Konferans Salonunda birlikte gerçekleştirdiği bir program ile icra edildi.

Program Saygı duruşu ve şehitlerin ruhuna okunan Fatiha ile başladı. Ardından Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Sayın Cezmi Bayram tarafından bir açılış konuşması yapıldı. Bayram konuşmasında zulüm gören Türklerin dertlerinin bir olduğuna ve yapılan bu haksızlıkların yalnızca kendi aramızda konuşulmasına değil herkese duyurulmasına ihtiyacımız olduğuna dikkat çekti. Şehit Lider Nejdet Koçak ile anılarını da yad eden Bayram bütün şehitlerimize rahmet dileyerek konuşmasını sona erdirdi. Bayram’ın ardından, Kerkük Vakfı Başkanı Sayın Erşat Hürmüzlü konuşmalarını gerçekleştirdi. Hürmüzlü şehitlerin ölmediğinin Kur’an’daki yerine değinerek millet uğruna canını veren tüm şehitlerimizi saygı ve özlemle yad ettiğini belirtti.

 

Konuşmaların ardından “Irak’ta Türkmenlerin Asimilasyon ve Soykırımları” başlıklı panele geçildi. Panelde oturum başkanı Irak Türkleri Derneği Genel Başkanı Sayın Kemal Beyatlı, Konuşmacılar ise Gazateci/Akademisyen Esra Yıldız ile BİLGESAM Ortadoğu Araştırmaları Direktörü Ali Semin oldu. Oturumu açan Beyatlı bu mezalimin yalnızca milliyet değil aynı zamanda din kaynaklı da olduğunu ve dünya üzerindeki tüm Müslüman halkların bu zulümlere karşı olması gerektiğini belirtti. Panelist Sayın Esra Yıldız, kısaca Irak Türklerinin tarihinden bahsederek tezinde konuyu nasıl ele aldığını anlattı. Bengütürk Televizyonunda muhabirlik yaptığı süre içinde şehit Münir Kafili ile olan diyaloğundan bahsederek Kafili namında tüm şehitlerimize rahmet diledi. Sayın Ali Semin ise Türkmen meselesinin kendi içinde ve Türkiye özelinde nasıl bir politika izlenmesi gerektiğinden bahsederek sorunlarımızı vehametine dikkat çekti.

 

Panelin ardından katılımcıların soruları cevaplandı ve program Sayın Cezmi Bayram ile Sayın Kemal Beyatlı’nın konuşmalarıyla sona erdi.


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 2 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 2 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…

@kerkuknet – 3 ay

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Kerkük Net’e konuştu. Kerkük ziyaretini değerlendiren Güney, “Kerkü…