• Türkçe
  • English
  • العربية
12 Temmuz 2020

Kerkük Kayserisi Kül Oldu

26 Ocak 202014919

Yazmaya nereden başlayacağımı bilemiyorum. Bir gün gözlerimizi üsteğmenimizin suikasti ile açıyoruz, akşamını ise gözlerimizi Kayserinin dumanıyla kapatıyoruz. Acaba ne zaman Türkmen halkına, tarihine, ekonomisine ve medeniyetine yapılan saldırılar son bulacak.
Irak’ta Türkmen halkı çok büyük bir tehlikededir. Acaba bizler Iraklı değil miyiz de bu kadar saldırılar bize, Türkmenlere yapılıyor. Bu ülkeden göç mü edelim, yoksa bizde onlar gibi ihanet yolunu mu seçelim?
26 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 12 sularında Kerkük’te bulunan Kayseri çarşısı yakıldı.
Kayseri çarşısı eski ve tarihi bir çarşıdır. 1855 yılında Osmanlı imparatorluğu tarafından yapılmıştır. Bu pazar Kerkük Kalesi’nin altında bulunmaktadır. 1978 yılında Kayseri pazarı yeniden restore edilmiştir ve bu pazarın esnafları çoğunlukla Türkmenlerden oluşmaktadır.

Kayseri çarşısının mimari açında bir çok özelliği bulunmaktadır. Çarşıda 365 tane dükkan bulunmaktadır. Bu da yılın günlerini ifade eder. Aynı zamanda 24 tane sokak bulunmaktadır. Bu da günün saatlerin ifade ifade eder. Üst tarafında bulunan 12 oda var, bu ise 12 ayı temsil eder. Çarşıda bulunan 7 giriş kapısına gelince de, bu kapılar haftanın günlerini ifade eder.
Kayseri çarşısının mimarisi bunlarla bitmemektedir. Öyle güzel bir özellik vermişler ki bu çarşıya, sabah güneş bir kapıdan doğarken akşam ise diğer kapıdan batıyor.

 

Yangından bir kaç saat sonra İtfaiye Müdürlüğünden açıklanan haberle, ”Pazarın yangın sebebi elektrikten kaynaklanmaktadır.” Bu sözlerle pazara yapılan saldırının üzerini kapatmak istediler. Lakin herkes yapılan saldırı Türkmenlerin tarihini, medeniyetini ve kimliğini silmek için olduğunu bilmektedir. Türkmenlerin ekonomisini hedef almak, Türkmen ticaretini durdurmak istemişlerdir.
Evet, bugün Kayseri çarşısı gözler önünde kül oldu.

Evet medeniyetimiz tehlike altında bundan bir yıl önce ise Telafer Kalesi IŞİD tarafından yıkılmaya maruz kaldı.

Diyoruz ki her ne yaparsanız yapın başımızı Allah’tan başka kimseye eğmeyeceğiz. Davamızdan geri adım atmayıp, şehitlerimizin yolunda yürüyeceğiz.

 

 

Kerkük Kayseri Çarşısı Pazarı

İlgili Haberler


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 21 saat

Yola döşenen bombanın patlaması sonucu şehit olan gönüllü Türkmen askeri Salim İbrahim’in ardından bu görüntüler ka…

@kerkuknet – 21 saat

IŞİD Türkmen bölgelerini işgal ettiği zaman Türkmenler için; ülkelerine göç yasası çıkaran Macaristan, Korona virüs…

@kerkuknet – 1 gün

Son Dakika | Deli Abbas bölgesinde yola yerleştirilen EYP’nin patlaması sonucu 3 Türkmen Haşdi Şabi üyesi şehit oldu, 3 kişi de yaralandı.