• Türkçe
  • English
  • العربية
15 Haziran 2021

Kerkük’ü Yanardağın Ağzından Uzak Tutmalıyız

26 Ocak 20202341

Bir aralar Kara Altun adı ile bilinen Kerkük, barut fıçısına benzetiliyordu. Yani her an patlayabilirdi, ama 16 Ekim 2017 Eski Başbakan İbadi’nin rasyonel adımları ile merkezi hükümetin barışçıl bir operasyonu ile kente kontrol etti.
O günden beri güvenlik dosyası, merkezi güçlerin eline geçmesiyle Kerküklüler derin bir nefes aldı. Siyasi geleceği ise hâlâ tartışma konusu.
Kerkük çok etnikli bir yapıya sahip olduğu için özel bir statü ile yönetilmesi gerekir. Özel statü dediğimiz zaman özel bir yönetim şekli değil aksine, Kerkük özellikle güvenlik bakımından merkezi hükümetin elinde kalması, halkı için bir kazançtır.
Bu aralar Kerkük’ün Eğitim atamaları yüzünden yeniden yıldızı parladı. Kamu memuru olmak isteyen çok sayıda mezun ve işsiz olduğu için konuyu kolayca çözmek artık çok zor.

Dolaysıyla, kentte yeniden etnik gruplar arasında mağduriyet yaşanmaması için özellikle hem kamu memuru atamalarında hem de önemli görevlerin eşit bir şekilde bölünmesi elzemdir. Zira bu görev Irak merkezi yönetimine düşer, artık Kerkük’te Türkmenler başta olmak üzere haklarını güvence altına almalıdır.
Kerkük’ün etrafında güvenlik güçleri, terör yuvalarının temizlenmesi için başlattığı askeri operasyonlar devam ederken, kentin merkezinde sonucu iyi olmayan tek taraflı adımların arkasında; istikrarlı geçinen güvenlik durumuna gölge düşürme çabalarına fırsat verilmemelidir.

Özdemir Hürmüzlü


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 1 ay

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği, ABD Başkanı Joe Biden’ın sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili aldığı kararı…

@kerkuknet – 1 ay

Erşat Salihi, Ermenilerin Kerkük’te işlediği Levi Katliamı’nın tanınması için Birleşmiş Milletlere yazıda bulunacağ…

@kerkuknet – 1 ay

Erşat Salihi, IŞİD’in Beşir kasabası saldırısında yaralanan Türkmen Haşdi Şabi askerlerini ziyaret etti.