• Türkçe
  • English
  • العربية
28 Eylül 2021

Ölümün yeni adı Coronavirüs

3 Şubat 20205733
Inci Zade Coronavirusu

Coronavirüs’ler RNA virüsler olup, insanları ve hayvanları enfekte edebilirler. Soğuk algınlığı sebebiyle pnömoni (zatüre) dahil  birçok solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan coronavirüsler, boğaz ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve yorgunluk ile seyreden soğuk algınlığına yol açmalarının yanında 3-5 gün enkübasyon süresine sahiptirler. 31 Aralık 2019 itibariyle Çin’de Hubei eyaletine bağlı olan nüfusu 11 milyon olan Wuhan şehrinde, bugüne kadar hiç görülmemiş yeni bir Coronavirüs bildirildi. Bu yeni virüs 2019-nCoV olarak isimlendirildi. Şu anda hızla bu hastalığın insandan insana bulaşarak Ocak 2020 sonunda, çoğu Wuhan’da olmak üzere ve Çin dışında 19 ülkede daha görülmek üzere olgu sayısı 8000’e ulaşılmıştır. Hayatını bu virüs sebebiyle kaybedenlerin sayısı hızla artmaktadır. Hastalıktan mustarip olanlar incelendiğimde, çoğunluğunun yaşlı hasta ya da kronik kalp, akciğer ve böbrek hastası, Parkinson ve Diyabet tanısı almış olgular olduğu sonuçları ortaya çıkmaktadır.

Wuhan merkezli bu enfeksiyon
Wuhan merkezli bu enfeksiyonun bir pazardan insana bulaştığı söylenmektedir. Bu hastalık, insandan insana bulaşmaktadır. Bulaşma şu ana kadar hasta ile aynı ortamda bulunanlarda bu hastalığın enfekte olduğu görülmüştür. Bu bulaşma, hasta kişinin öksürmesi ve aksırması esnasındaki 1 metreye kadar yakın temasta olmaktadır.
Bilindiği kadarıyla, enfekte hastalarda öksürük, yüksek ateş ve solunum güçlüğü olup, daha sonrasında ise solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve multi organ yetmezliği gelişmesi, riskin ne kadar büyük ve önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Coronavirüs’ten korunma yolları
Bu ölümcül hastalık için onaylanmış bir aşı yada antiviral tedavinin henüz mevcut olmadığı biliniyor. Coronavirüs enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer alır. Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır .

Iraklı yetkililerden alınan veriler
Iraklı yetkililer, Irak vatandaşlarının Çin’deki virüs salgını merkez üssünden tahliye edilmesinin de içinde olduğu bir dizi önlemin alınmasını talep etmiştir. Ölümcül coronavirüs salgınının bölgede de görülmesini önlemek için ihtiyati tedbirler uygulanmaya başlamıştır. Irak Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf Bedir, Irak’ı ziyaret eden yolcuların Bağdat, Erbil ve Basra Uluslararası Havalimanı üzerinde kontrol edilmesi ile ilgili hazırlıklar yapıldığını haber kaynaklarına iletmiştir.
Bedir, havaalanlarında iki adet termal kameranın bu önlemler içinde olduğunu belirtmektedir. Herhangi bir enfekte şüphesinde, muayenenin ve Eğitim Hastanesine sevkin gerçekleşeceğini belirten yetkililer, Sağlık Bakanlığının direktifi ile konu üzerinde hassasiyetle durulduğunu belirtmişlerdir.

Mevcut tehdit düzeyi
Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre, Çin’deki Irak Büyükelçiliği, Wuhan’daki Çin Dışişleri Bakanlığı ile öğrencilerle daha fazla ilgilenmek, onları riskli yerlerden almak için koordinasyon sağlayacak bir operasyon odası kurulmuştur. Büyükelçiliğin bu konudaki tutumunu kamuoyunu bilgilendirmek üzere hazırladığı e-postasına göre, henüz Irak’da herhangi bir coronavirüs vak’ası görülmemiştir.

Çin – Wuhan’daki Irak vatandaşları için gerekli işlemler
Hakeem’e göre, Irak’ta geçtiğimiz günlerde görevini devreden, eski Başbakan Adil Abdülmehdi’nin de söylediği üzere, çok sayıda bakanlık ve Irak Kızılay Derneği arasında bir koordinasyon mevcut olup, “coronavirüs gelişmeleri, sınır kapılarında alınması gereken önlemler, Irak’ı bu konuda koruma ve Çin – Wuhan’daki öğrenciler için gerekli işlemlerin yapılması kontrollü bir çalışma ile devam etmektedir.” denilmişti.

 

İnci Zade

Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 2 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 2 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…

@kerkuknet – 3 ay

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Kerkük Net’e konuştu. Kerkük ziyaretini değerlendiren Güney, “Kerkü…