• Türkçe
  • English
  • العربية
26 Ocak 2022

Soru Sormaktan Korkma!

6 Şubat 20204444
Mustafa Kemal Yılmaz

Yeni bir şehre doğru yola çıktığımız zaman o şehrin sokaklarını elbette bilmeyerek orayı gezmeye çalışırız. Önceden edindiğimiz bilgi sayesinde şehrin güzelliklerinden haberdar olduğumuz için şehir sakinlerine “A noktasına nasıl giderim?” sorusunu sorarız. Böylece onlar bize görmek istediğimiz yere nasıl gideceğimizi tarif edecektir. Artık çağımızda telefonlarda haritalara sorarak yolumuzu yine daha hızlı ve güvenilir bir şekilde buluyoruz.

Burada dikkate alınmasını istediğim nokta ise, gitmek istediğimiz yolu bulmak için hep sorduğumuz sorudur. Başka bir örnek vermek gerekirse eskilerden kalma bir kitabı olduğumuz zaman ortada geçen Eski Türkçe sözcükleri anlamıyor olabilir. “Acaba bunun anlamı ne?” diyerek gerek sözlüğe, gerekse de dipnot olarak verilmişse rahatlıkla anlamını buluyoruz, yine soruyoruz.

Daha normal yaşamımızda fark etmediğimiz bir çok soru bize yol vermektedir. Sorular yanıtları, yanıtlar ise yeni soruları doğurmaktadır. Şimdi insanımıza baktığımızda ise soru sorma yeteneğini kaybettiğini görüyoruz. İnsanımız artık yanıtları aramıyor ve yeni sorular soramamaktadır.

Peki bunun nedeni nedir?

Şimdi aklımıza ilk merak etme yeteneğimizi kaybettiğimiz gelebilir. Evet, o da bir gerçek. Yine de ben bunun asıl nedeninin çok farklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanlık birer gelişmenin aksine bir çok bölgede gerilemeye geçmiş durumda. Bu coğrafyalarda yaşayan insanların sosyal yapısını, kültürel durumunu incelediğimiz zaman aslında tüm gerçekler karşımıza çıkıyor. Ne tesadüf geri kalmış tüm toplumlarda -ki buna maalesef biz de dahil, yanıt alışkanlığımız gelişmiştir.

“O yönetici neden erken ayrıldı? -O ne yapacağını bilir.” “Dünya nasıl oluştu? -Bu bizi aşar, çok düşünürsek hataya düşeriz.” “A siyasetçisinin şöyle şöyle hataları varmış. -Nasıl öyle bir şey söylersin?” “Meydana gelen depremin nedeni nedir? -Üstün bir el yeri titretiyordu.” “Bir hastalık yayılmış, acaba neden oluşmuş? -Kesin ABD ve Çin yapmıştır.” gibi biraz ironi kattığım bu hazır yanıtlar size hiç yabancı gelmemiştir. Geri kalmış bir coğrafyada bu hazır yanıtları duymaktan daha normal bir şey var mı?

Bu yanıtların kaynağını incelemek asıl sorunu anlamamıza yardımcı olacaktır. Yine bizim soru sorup o soruya yanıt bulmamız gerekecek.

-Neden hep yanıtların bizim “A” konusunu bilemeyeceğimizi ve kafamızın basmayacağını belirtiyor?

Yanıtını ise çok farklı şekillerde verebiliriz ama ana nedeni okumamaktır. Çünkü insanlar okuduğu zaman yeni sözcükler öğrenir. Öğrendiği sözcükleri sorarak araştırır, bulduğu sonuçlar onun daha fazla sözcük öğrenmesini sağlar. Daha fazla sorarak öğrendiği sözcüklerden önemli bilgiler kazanır ve bilgilerin gerçekliğini ve doğruluğunu sormaya başlar, sorarken karşısına çıkan yeni kaynaklar ile daha fazla yeni bilgiye aç olduğunu görür. Topladığı bilgilerle insan bilginleşir, adımlarını doğru atar ve yükselir. Geri kalmış toplumlar ise kitap, makale, yazı, dergi okuma oranı her zaman diptedir. Gelişmiş ve yükselmiş olan toplamlar ise eğitimde hep ilk sıradadır. Bu gelişmiş toplumları incelediğimiz zaman karşımıza halkın her zaman sorgulama kapasitesi olduğunu görüyoruz.

Sonuç olarak insanımızın sormaktan korkmaması lazım. Özellikle gençlerimiz okullarda öğrendikleri eski bilgilerle (Bazı kitaplar 7 yıllık. Bilim 7 yılda Mars’a bile koloni kurar!) yetinmemeli, sormalı, araştırma ve yanıtını bulana kadar mücadeleye devam etmeli. Geleceğimiz sorgulayanlar sayesinde parlak ve güzel olacaktır.

Bilgiyle kalın…

 

Mustafa Kemal Yılmaz

Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 2 gün

Kerkük’te son 24 saate 431 Kovid-19 vekası tespit edildi.

@kerkuknet – 2 gün

IŞİD’in, Kerkük’te yol kenarına tuzakladığı bombayı uzaktan kumandayla patlatması sonucu 4 Irak askerinin öldüğü, 1…

@kerkuknet – 3 gün

Son Dakika | Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kadın Teşkilâtı Sorumlusu Vidat Gazi, ITC’deki yöneticilerin işine müdahale…