• Türkçe
  • English
  • العربية
28 Ekim 2021

Kerkük Bizim Değildir

7 Şubat 202016335
Resat Salihi

 

Öyle bir şehir düşünün ki, tarihinde Türk olan, hâli hazırında ise yabancıların hükmettiği bir şehir.

“Kerkük bizimdir, bizim kalacak” diyerek, Kerkük bizim olmaz. Bir asrı geçmiş zamandır Kerkük, bizim elimizle yönetilmemektedir. Bu şehirde bizi susturmak, yok saymak tarihte en çok karşılaştığımız yegâne şeydir.

 

1918-1920
Bu yıllarda Kerkük, Osmanlı İmparatorluğu’nun Araplar tarafından ihanete uğraması ve çökmesinden sonra İngilizlerin hâkimiyeti altına girmiştir. İngilizler, bilinçli olarak Irak Türklerini önemli mevkilerden uzaklaştırmışlar, Türklerin tapulu yerlerine el koymuşlardır. İngiliz destekli Irak devleti bu tarihlerde kurulmuş ve Irak’taki Türkler yine göz ardı edilmişlerdir.

 

1920-1958
Irak krallığı, İngilizlerin himâyesi altında kurulduktan sonra, ilk olarak Telafer’de başlayan direniş, Kaçakaç adı ile anılmıştır. Telafer’de İngilizlerin esareti altında yaşamayı kabul görmeyen Türkler, İngilizlerin hava saldırısı ve aşırı güç kullanımına maruz kalmışlardır ve 1920’de Kaçakaç katliamı gerçekleşmiştir.

İngilizlerin bir oyunu olan ve “Türkmen” sözcüğünü ortaya atıp, Türkmenleri, Türk milletinden ayırmak planı devreye sokulmuştur. Irak Türkleri’ne Türk değil, Türkmen oldukları empoze edilmiştir.

Daha sonra ise 1924 yılında İngilizlerin Kerkük’teki yerel halktan askerliğe aldıkları Ermeni ve Asurilerden oluşan Levi gücü, Kerkük Kalesi yakınlarında Türkmen esnaflara sataşmış, Türkmen esnaflardan da sert tavır gördükleri için havaya kurşunlar sıkmış ve Kerkük’teki ilk Türkmen şehidimizi orada vermişizdir. İlk Türkmen şehidimiz Amine Han adındaki Türkmen hanımıdır. Kerkük’te büyük bir defin merasimi Amine Han için düzenlenmiştir. Kerkük’te çok tanınan ve sesi güzel olduğu için mevlitlere çağrılan Amine Han’ın ölümü, bütün Kerkük’ü yasa boğmuştur.

Yıllar geçmiş ancak İngilizler yine de zulümlerine devam etmişlerdir. Kerkük’ün petrolünü sömüren İngiliz askerleri 1946 senesinde Türkmen petrol işçilerine maaşlarını ödememiştir. Maaşları ödenmeyen Türkmenler, şimdiki Kerkük Havaalanı yakınlarında bulunan ve Gâvurbağı olarak geçen alanda toplanmış İngilizlere karşı gösteri düzenlemiştir. Türkmenler, İngiliz askerlerinin sert tavrı ile karşılaşmış ve Gâvurbağı Katliamı düzenlenmiştir.

 

1958-1979
Gerçekleşen 14 Temmuz 1958 devriminin ardından, Irak Krallığı yıkılmış, yerine ise Cumhuriyet rejimi gelmiştir. Irak artık krallıkla değil, Cumhuriyet ile yönetilmeye başlanmıştır. Devrimin 1. yılını kutlamak adına 14 Temmuz 1959 tarihinde Kerkük’te Türkmenler, kutlamalara katılmak için sokaklara dökülmüş, Krallık döneminde çektikleri zulümleri atlattıklarını düşünmüşlerdir. Aniden bir kara bulut çökmüş Kerkük üstüne. Kürt ve Komünist yanlılar, Türkmenleri krallık destekçisi olarak nitelendirmiş, önde gelen Türkmen şahsiyetleri evlerinden alıp caddelerde sürüklemişlerdir. Genç, yaşlı, kadın, erkek ve çocuk bilmeden Türkmenler, “özgürlük” adına katledilmişlerdir.
“Turancıların eti 50 Filis (Irak’ın en küçük para birimi) almak isteyenler gelsinler.” nidaları atılmıştır. Bu durum Türkmenlerin de bir direniş başlatmasına sebebiyet vermiştir. Türkmenlerin intikamını almak üzere teşkilâtlar kurulmuş ve Türkmenlerin intikamları, şehit edildikleri yerlerde alınmıştır. Musalla Meydanı, Avkaf Caddesi, Atlas Caddesi, Köprü Başı gibi yerlerde darağaçları kurulmuş, Türkmenlere zulmedenler orada asılmışlardır.

Günler geçmiş, yıllar geçmiş Türkmenler, gördükleri zulümleri unutmamışlardır. Teşkilât kurmaya devam eden Türkmenler her geçen gün milli bilincine daha çok sahip olmuştur. Arap milliyetçisi Baas Partisi hükümete gelmiş, Türkmenler yine yok saymalara maruz kalmıştır. En meşru hak olan “Kültürel Haklar Kanunu” bile elinden alınmıştır Türkmenlerin. Okullarda kendi öz dillerinde yazamamışlar, Araplaştırma politikasına maruz kalmışlardır.

 

 

Siz değerli okuyucuların sıkılmaması için, Türkmenlerin görmüş oldukları bu zulümlere, yazacağımız ikinci bir yazıda devam edeceğiz.

 

Reşat Salihi

Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 7 saat

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’de görev alma süresini Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla 2 yıl uzat…

@kerkuknet – 3 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 3 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…