• Türkçe
  • English
  • العربية
26 Ocak 2022

Zenginliğin sırrı kitaplar mı?

4 Mart 202011144
Mustafa Kemal Yılmaz

Bu soru son 1 yıldır kafamı hep karıştırmıştır. Girişimcilik alanında araştırmalara başladığım günden beridir yüksek başarı elde etmiş girişimcilerin hayatını incelediğim zaman karşıma hep kitaplar çıkmıştır. İnterneti biraz verimli kullanıp araştırırsanız aynı sonuca varacaksınız. Başarılarının tamamını elbette kitaplara borçludurlar gibi bir tez ortaya atamayız ama kendilerinin de belirttiği gibi kitaplar hayatlarında önemli yer edinmiştir.

Bunu daha iyi anlamak için herkesçe bilinen ve fenomen olan “Dünyanın En Zenginleri” listesini incelemek yeterlidir. Mesela dünyanın en zengin 3. İnsanı olan Warren Buffett her gün 4 saatten fazla bir süreyi okumaya ayırmakta. Başka bir milyarder olan Mark Cuban ise her gün en az 3 saat okuduğunu söylüyor ve “Okuduğum her şeye herkes erişebilir ama insanlar erişmek istemiyor.” diyor. Şuan az sonra gidip kullanacağımız uygulamaların sahibi ve Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg -ki dünyanın en zengin insanları arasında ilk 5’te bulunuyor.- her gün saatlerce okuyup bir çok yeni fikir üretmektedir. Dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Bill Gates hakkında çıkan bir belgeseli izlediğimiz zaman çok tuhaf bir şeyle karşılaşıyoruz. Bill Gates yarından itibaren her gün 2 Milyon $ harcasa 150 yıl boyunca parası onu idare etse bile her gün saatlerce kitap okuyor. Hatta Bill Gates’in yardımcısı her hafta onun için yepyeni kitaplarla dolu bir sepet bile hazırlıyor. Güney Afrika’da doğup, büyüyen ve sonra ABD’ye giderek dünyanın büyük markaları arasına girebilecek SpaceX, Tesla, Paypal gibi büyük şirketleri oluşturan Elon Musk’ın hayatı çok farklıdır. Hayranı olduğum şahsiyetlerden birisi olan Elon, Güney Afrika’da ilk öğrenimini alıyorken ilçesinde bulunan 2 kütüphanenin tüm kitaplarını daha çocuk yaşta okumuştur. Öyle ki öğretmeni diğer ilçe ve şehir merkezinden kitap siparişi vermek zorunda kaldıklarını ve Elon’un hızına ulaşamadıklarını söylüyorlar. Elon’un biyografisine göz attığımız zaman annesi, Elon’un gün içerisinde 6, 7 saat okuduğunu ve hatta boş geçen günlerde 2 kitap bitirdiğini bile söylemektedir. Güney Afrika’dan başlayan yolculuğun ABD’nin Silikon Vadisinde devam etmesini herkes gibi Elon da kitaplara bağlamaktadır. Dünyanın en zengin insanına gelelim. Jeff Bezos hayranı olduğum önemli şahsiyetlerden birisidir. Jeff Bezos’un dünya devi olmasını sağlayan Amazon satış sistemi ilk döneminde sadece kitap satıyordu. Bu bile Jeff Bezos’un kitaplarla nasıl ilgilendiğini bize göstermektedir. Bugün ise Amazon en büyük kitap üreticilerindendir.

Yukarıda örnek olması amacıyla hayat hikayelerine yer verdiğimiz dünya devleri bizim için birer okuma nedeni olmalıdır. Çünkü biz “Aman okuyacak zaman mı var? -Çok işimiz var.” gibi bahaneler ürettiğimiz zaman dönüp bu listeye bakarak bu devlerin yanında bizlerin “iş” olarak yorumladığı kolaylıkların birer bahane olduğunu çok iyi göreceğiz. Ya da telefonumuzun ekran kullanımına bakmamız yeterli olacaktır. Çoğu kişinin günlük kullanımı rahat bir şekilde 5 saati aştığı gözükür. Bu 5 saatin sadece 1 saatini ayırıp 25 sayfa okusak bile, bu bizim gelişmemizi sağlayacaktır.

Aynı zamanda halkımız sorgulayan, düşünen ve okuyan gençlere olan bakışını tamamen değiştirmelidir. Onlara “Bu kitapları okumanın zamanı değil önce okul kitaplarını tut” diyerek zarar vermekten kaçınmalıdır. Aile eğitimi çok önemlidir ve araştırmalar bize gösteriyor ki bir çocuk kopyacıdır. Anne ve Babasını kopyalar. Onları örnek alır. İstisnaları saymazsak bir ailede anne ve baba sabahtan akşama kadar televizyon izleyip, boş muhabbetler edip veya sadece işiyle uğraşıp kitapların yüzüne bile bakmıyorsa yetişecek çocuk asla başarılı olmaz. İstisnalar elbette bu tabloyu bozuyor ve başarılı olan çocuklar ileride birer yol gösterici konumuna bile yükselebiliyor.

Gelişmiş bölgelerde insanların büyük çoğunluğu okuyan kişilerdir ve ortaya çıkan sonuç ise her zaman olumlu olmuştur. Maalesef geri kalmış bölgelerde ise insanlar, “Sorgulamama yeteneği” kazanmıştır. Bu yetenek ise maalesef o toplumların hep geri kalmasını sağlayacaktır. Okumayan bir toplum, soruşturmaz. Soruşturmayan bir toplum ise bilgiye erişemez. Bilgiye erişemeyen toplum ise gelişemez. Gelişemeyen toplumlarda ise hazır yanıtlarla sorgulama tamamen bastırılır. Okullarda kitap okuma ödevleri verilmez. Otobüslerinde insanlar eline kitap almaz. 2 saat konuşabilme yeteneğine sahip olan insana, 10 dakika okumak eziyet olarak gelir. Bu durumda gelişmiş milletler tarafından ezilmeye, yok edilmeye, işkenceye uğramaya devam eder.

Sonuç olarak toplumumuz “Sorgulamama Yeteneği” kazanmıştır. Bu yetenek kaybetmemiz veya yitirmemiz gereken en önemli düşmandır. Silahımız ise kalem ve kitaptır. İnsanımız ise bu mücadelede düşmana teslim olmayı birer ihtiyaç olarak görmüştür. Hatta zafer olarak görenler bile vardır.

Çocukluğumuzu iyi değerlendirelim, çocukluğu yaşamak sadece sokaklarda oyunlar oynamak değildir. Çocukken okuduğumuz her kitap, öğrendiğimiz her dil bizim geleceğimizi şekillendirecektir.

Gençliğimizi iyi yaşayalım, aşık olalım, oynayalım, geleceğimiz için kaygılanalım ama şu kitapları bırakmayalım. Aklımdan çıkmayan çok güzel bir söz vardır. “Kitap en sadık sevgilidir. Asla ihanet etmez. Fakat her sevgili gibi ilgi ve alaka bekler.”

Büyüklüğümüzü iyi yaşayalım, olgunluğumuzu, sorumluluklarımızı iyi bilelim. Anne, baba olalım. Fakat unutmayalım ki çocuklarımızı iyi büyütmek ana görevimizdir. Okulda aldıkları puanlarla onların zeka seviyelerini ölçmeyelim. Unutmayın ki Einstein okulunda en kötü öğrencilerdendi. Kitap okuyalım, okuduklarımızı çocuklarımıza anlatalım. Onları kitaplara yönlendirelim. Bill Gates’i hatırlayalım. Yaşlandıkça daha fazla okuyalım.

Yukarıda saydıklarımı teker teker yapmaya başladığımız zaman gerçekten “Medeni” ve “Gelişmiş” bir toplum olabiliriz.

Acınası bir durumda olduğumuzu hatırlayarak bugünlerin değişmesi için hep birlikte en güzel silaha, kitaplara sarılalım…


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 2 gün

Kerkük’te son 24 saate 431 Kovid-19 vekası tespit edildi.

@kerkuknet – 2 gün

IŞİD’in, Kerkük’te yol kenarına tuzakladığı bombayı uzaktan kumandayla patlatması sonucu 4 Irak askerinin öldüğü, 1…

@kerkuknet – 3 gün

Son Dakika | Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kadın Teşkilâtı Sorumlusu Vidat Gazi, ITC’deki yöneticilerin işine müdahale…