• Türkçe
  • English
  • العربية
28 Ekim 2021

Türkmen Hatunu

7 Mart 20202793
İnci Zade - Türkmen Hatunu

Kadınlar Gününün Tarihçesi:
Günümüzde pek çok kişi dünya kadınlar gününün tarihinde yatan korkunç gerçekten ve bugünün kökeninden habersiz olarak Dünya Kadınlar Gününü kutlamaktadır. Aslında Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 8 Mart 1957’de ABD New York’ta 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları için grev yapması, daha sonra polisin işçilere saldırması olayı yer almaktadır. Polislerin saldırması sonucu işçilerin fabrikaya kitlenmesi ve çıkan yangında işçilerin barikatlardan kaçamaması sonucu 120 kadın işçinin hayatını kaybetmesiyle bugün tarihte acı ve üzücü bir olay olarak yerini almıştır. Kısaca aslında bugünün kutlanmasının nedeni çalışma haklarını elde etmek için uğraşan ve bu çabaya karşılık olarak hayatını kaybeden kadın emekçi işçilerdir.
Dünya Kadınlar Gününün tarihçesinde özgürlük savaşı, acı, zulüm ve korku yer almaktadır. Ancak onların bu çabası kadınların hakları için direnmesinin önemini insanlara göstermiştir. Ancak kadınların çektiği zulüm ve çilenin 1957 yılında bittiğini söylemek mümkün değildir. Kadınlar gününün tarihçesinin kökeninde yatan mücadele, ölüm ve acı günümüzde Türkmeneli halkının ve Türkmen kadınlarının yaşadıkları zorlukları, verdikleri hayat mücadelesini ve uğradıkları zulüm ve işkenceyi anımsatmaktadır. Ancak aradaki tek fark Türkmen kadınlarının yaşadığı zorluk ve mücadelenin ne zaman biteceğinin belli olmamasıdır.

 

 

Mücadeleci Türkmen Kadınları:
Kadın olmak hangi ülkeden hangi milletten olursan ol çok zor. Toplumsal baskılar, sosyal eşitsizlikler ve bunların açtığı yaralar… Bir de bunların üzerine Orta Doğu’da savaşın kol gezmesi, çatışma ve baskıların yarattığı acılarla ve yaralarla hayata tutunmaya çalışıyor Türkmen kadınları. Kendi topraklarında yurtsuz kalan Türkmen vatandaşlarının üzerinde ölüm, savaş ve hastalık bulutları dinmek bilmiyor. Sen Türkmen kadını, ölen Türkmen kardeşlerin için sokağa döküldün; ama daha fazla işkence, ölüm ve zulüm gördün. Haklı ve kutsal davanı sürdürmek için her türlü acıya ve onurunun çiğnenmesine karşı durdun; özgürlüğüne ve haklarına, sevgi dolu bir dünyada yaşamak için başın dik, göğsünde en ufak bir korku olmadan yürüdün.
Son yarım asrı aşkın bir süredir hiçbir ülkede ya da millette kadınlar bu kadar acıya ve çileye maruz kalmadı. Kadınlar evlatlarını, kocalarını, kardeşlerini ve sevdiklerini toprağa gömerken; insanlığa karşı suç, Türkmeneli yurdunda bir an bile durmadı. Destek ve yardım eli uzatanlardan çok üzerine kürek kürek toprak atanlar oldu. Sevdiklerin birer birer giderken, ülkeni terk etmek zorunda kalırken gözlerin yaşlı, yüreğin tarifsiz bir acıyla kaplı bile olsa, onurunla taşıdın sen bu milletin gururunu.

 

 

 Örnek Alınacak Türkmen Hanımları:
Türkmen kadınlarının arasında şüphesiz başarılarıyla, hayata karşı duruşlarıyla haklarında bir roman yazılacak, bir kitap gibi okunacak hayat hikayeleri olan kadınlar var. Ben burada sizlerle bazılarının başarı bazılarının da acılı hikayesi ile yüreğimize dokunan Türkmen kadınlarından bahsetmek istiyorum.

 

❖ Kerkük’te İlk Türkmen Şehidi: Amine Han 

Sesi halk tarafından çok beğenilen, taziye merasimlerine çağrılan Türkmen kadını Kerkük Kalesi yakınlarında gerçekleştirilen katliamda şehit düşen ilk kadın olup Türkmen kadınlarının mücadelesinin ve özgürlük savaşının simgesidir.

 

 

❖Kerkük İçin Kendini Yakan Kız: Zehra Bektaş

Kerkük’ten çıkmamak için direnip, bütün dünyaya ders vermişti Zehra. Saddam tarafından ailesi ile birlikte sürgün edilmeye karşı çıkan Zehra’nın son sözleri de şunlardı:
“Ey ahali, ben Kerkük’ün kızıyım. Bu şehirden asla göç etmeyeceğim. Bu zulüm politikasını protesto etmek, Türkmenlere bağımsızlık yolunu açmak ve Türkmen sözcüğünü yükseltmek uğruna, şimdi de kendimi yakacağım. Kerkük bize kalacaktır. Katillere ve zalimlere ölüm” dedi ve kendini ateşe verdi. Öldü ama Kerkük’ü terk etmedi

 

❖ Sesi Radyodan Duyulan İlk Türkmen Ses Sanatçısı: Kerkük Kızı

Bağdat Radyosunun Türkmence bölümünden ilk kez Türkmen kadın sanatçısının sesini duyuran Kerkük Kızı, Irak Türklerinin gönlünde taht kuran bir ses sanatçısı. Asıl adı Selime olan sanatçı, başta Kerküklüler olmak üzere Türkmeneli halkının bağrına bastığı asil bir Türkmen kadını.

 

❖ Şiirleriyle Ödüller Kazanan, İlham Kaynağı Türkmen Kadın Şair: Nesrin Erbil

Kendi şiir üslubunu kendi kişiliğini yaratan bir Türkmen kadını Nesrin Erbil. Edebiyat yolundaki yeteneğini keşfeden, kendi ruhu ve kalbiyle yoğurarak baştan yaratan bir kadın. Kurslardan öğrendiği yabancı diliyle ABD’de düzenlenen bir yarışmada birincilik ödülü alan ve iki şiiri Amerika’da bestelenen, ilham veren bir insan.

 

❖ Yeteneği ve Duruşuyla Esin Kaynağı Olan Türkmen Kadını: Firyal İzzet Mehmet Ketene

Yaşamını Kerkük’te sürdüren, resim, şiir ve hat sanatında çalışan, uzun yıllar boyunca Türkmen kültürüne ve sanatına katkıda bulunan bir kadın Firyal İzzet Mehmet Ketene. Yeteneği, çalışmaları ve Türkmen kadınını temsil edişiyle herkese ilham olacak bir kadın.

 

❖ Hanakinli Türkmen Ressam: İptihal Halidi

Son 30 yıldır Bağdat ve daha pek çok ilde katıldığı resim sergileri ve aldığı ödüller ile Türkmen kadınlarına esin kaynağı olan bir insandır.

 

 

❖ Mücadelenin ve Özgürlük Savaşının Önderi: Fatma Selbi

“Ben bir Türküm bunu herkes bilecek
Ağlayan gözümü haklar silecek
Bayrağımın altında yüzüm gülecek
Birleşse eğer milletim birleşse”
Türklüğünü haykırırcasına, yazmış olduğu şu satırlar ile ”Mücadelenin önderi” lakabına layık Telaferli bir kadın. Türkmenlerin yaşadığı acı ve zulme, uğradıkları haksızlığa karşı birleşmeyi, özgürlüğe ve haklara kavuşmayı savunan; Türkmenlere ancak özgürlükle huzurun geleceğini müjdeleyen asil ve özgürlükçü Türkmen kadınıdır Fatma Selbi.

 

Geleceğin Türkmen Hatunlarına:
Yaşadığımız 21. yüzyıl teknoloji, insan hakları ve gelişmişlik vaatleriyle geldi. Ama insan hakları havada kaldı, teknoloji insanları robotlaştırdı ve gelişmelerde de insanları tembelleştirmede rol oynadı. Kadınlar öz benlikleri, hak ettikleri kariyer ve hedefleri için çalışmak; kendilerini ortaya koymak ve hayal ettikleri hayatı yaşamak konusunda 8 Mart’ın getirdiği özgürlükçü ve savaşçı kadın mücadelesinin ruhuna uygun önerilerimiz var.
Her ne kadar günümüzde kitap okuma kültürü iyice önemini yitirse de siz okuyun; her kitap yeni bir dünya, yeni bir bakış açısı demektir. Hayata tek bir yerden bakmamak, kendinizi geliştirmek ve bugünleri yarına götürmek için okuyun.
Kariyeriniz, hayalleriniz için çalışın. Hayalleriniz, hayalleriniz olarak kalmasın. Onları bu dünyaya topraklayın. Her gün kendi sürmek istediğiniz hayat ve geleceğiniz için yatırım yapın. Her gün hedeflerinize bir adım daha yaklaşın.
Kendi potansiyelinizin, azminizin ve çalışmanızın sizi her türlü yere götürebileceğinin bilincinde olun.
Son olarak özgürlüğünüzü koruyun ve kendinizi kimseye kısıtlatmayın. Görüyorsunuz ki tarihteki acılar, zulümler ve ölümler toplumu sarsmış; toplumda en büyük mücadeleyi hep kadınlar vermiştir. Kadınlar güçlü, özgür ve onurlu olmuştur. Siz de özgürlüğünüzün, haklarınızın ve bir arada olmanın önemiyle hareket edin.

 

İnci Zade

Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 7 saat

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’de görev alma süresini Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla 2 yıl uzat…

@kerkuknet – 3 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 3 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…