• Türkçe
  • English
  • العربية
06 Aralık 2021

Panik değil, tedbir kurtarır

18 Mart 202011448
İpek Elif Yahyaoğlu

Dünyada yayılan ve bütün insanlığı zor duruma sokan Korona virüs hayatımızı tamamen aksattı. Korona virüse karşı alacağımız önlemlerin en başında tedbir gelir. Öncelikle sakin olmalıyız. Bunun ne kadar zor olduğunu anlayabiliyorum. Fakat şu anki durum bunu gerektiriyor. Panik yaratacak düşüncelerden ve konulardan biraz da olsa uzak kalmak, bizi oldukça rahatlatacaktır. Tarih boyunca salgınlar, afetler ve bunun gibi kötü olaylar hep yaşanmıştır. Bildiğiniz üzere ortada Korona virüsü gibi bizi yaşamımızla tehdit eden bir tehlike var. Maalesef, üzülerek ve altını çizerek söylüyorum tehlike var. Fakat asıl sorun biz bu durumu ne kadar ciddiye aldığımızdır. Her kötü olay gibi bu durumu da önlem almadan atlatmaya bakıyoruz. Bu virüs bizi, sevdiklerimizin yaşamı ile tehdit etmektedir. Bizler buna rağmen korkmadan, önlem almadan, etrafta hiçbir şey olmamış gibi davranıyoruz.

Neden korkuyoruz, neden kaygılanıyoruz?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Yeteri kadar tedbir almıyoruz. Tedbir almadığımız takdirde korkularımızın, kaygılarımızın her biri bir panik atağa dönüşüyor. Panik atak da birden bire çarpıntı, nefes alamama, terleme, titreme, mide bulantısı, dengesizlik, bayılacakmış hissine kapılma, karıncalanma ve uyuşukluk gibi kişiyi dehşete düşürecek ve korku içerisinde bırakacak şekilde kendini gösterir.

Kendimizi bu tür kaygı ve korkulardan nasıl kurtarırız?

Sonuçlar çok basit, uygulaması ise daha kolay ve eğlenceli. Sürekli haber izlemekten ziyade içimizi ferahlatacak dizi ve filmler seyrederek, kitap okuyarak, geleceğe dair mektuplar yazarak ve bizi strese sokacak şeylerden uzaklaşıp sevdiğimiz alanlara yönelmek en doğrusu.
Ebeveynlere düşen görevler ise sabırlı olmaktır. Bu durum sonsuza kadar bu şekilde kalacak değil. O yüzden bizim sabretmemiz, panik bir şekilde davranmamamız çevremizi de o kadar olumlu etkiler. Bizler ne kadar pozitif olursak, karşımızdakine karşı duruşumuzda örnek bir model olmuş oluruz.

Gençlere büyük rol düşüyor

Ailemiz ile vakit geçirmek, onlar ile bir aktivite/etkinlik yapmak hem onları sakinleştirmiş oluruz hem de kendimizi bir anlamda stresten arındırmış oluruz. Diğer bir yandan ise kendimiz ile baş başa kalabileceğimiz bir zaman dilimi söz konusu, bu zaman diliminde ise geçmişte yapmak istediğimiz şeyleri yapma imkanı doğuyor. Bir nevi kendimizi tanımaya zamanımız kalıyor.
Söylenmesi gereken diğer bir önemli husus da çocukları olan ebeveynler neler yapmalı; evet bu konu biraz daha hassas fakat çözümü en kolay olanı da bu diyebiliriz. Çocuklar her şeyi somut düşünür, anne ve babalara düşen görev de durumu olabildiğince basitleştirerek gerekirse oyunlar ile uygulamalı anlatarak, psikolojilerine zarar vermeden olayları anlamalarını sağlayabiliriz. Çocuk ile ilgilenen kişi de oyunlar türetmeye çalışabilir; çocukla birlikte kitap okuma, oyunlar oynama, belgesel seyretme, büyük kas motor becerilerini kullanmalarını sağlayacak yeni oyunlar vb. şeyler üretebilir. Kişisel temizliğin sağlanması ile ilgili ne gibi önlemler alınmalı ve çocuğa nasıl anlatılmalı konusunu ise, bunların hepsini yaş düzeylerine göre görsel ya da oyunlar halinde ayırarak çocuğa aktarabiliriz.

Burada fiziksel sağlığımız kadar, ruh sağlığımızın da önemli olduğunu unutmayalım. Bedenimizi nasıl virüsten korumaya karşı önlem alıyorsak aynı şekilde zihnimizi de olumsuz düşüncelere karşı korumaya önlem almalıyız. Önemli olan toplumsal bir şekilde iyileşme ve Korona virüsünden en az hasarla, sağlıklı bir şekilde atlatma.

 

Son olarak ise bu hatırlatmayı unutmamanız en önemli olan husustur; Korona virüsün tehdidinden korunmak için 14 gün kuralına uyma ve sosyal medyada dönen asılsız haberleri ciddiye almama, haberin doğruluğunu en güvenilir kaynaklardan almak yapacağınız en önemli iştir. Panik değil, tedbir kurtarır

 

İpek Elif Yahyaoğlu


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 10 saat

Erşat Salihi ve Muhammet Mehdi Bayatlı uzun yıllardan sonra Kerkük’te bir araya geldi.

@kerkuknet – 4 gün

Iraklı asker, görev arkadaşlarına Türkçe şarkı söyledi.

@kerkuknet – 4 gün

Türkmen heyeti Bağdat’ta Maliki ile görüştü.