• Türkçe
  • English
  • العربية
03 Ağustos 2021

Irak Türkmen Cephesi Kriz Masası, Robot Üretti… VİDEO

27 Nisan 202054133
Irak Türkmen Cephesi Kriz Masası Robot Üretti

Irak’ta korona virüs salgını ile mücadele kapsamında Irak Türkmen Cephesi, karantinada bulunan hastalara ‘sıfır temas’ amacı ile uzaktan kumandalı ilaç ve yemek dağıtım aracı geliştirdi.

Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 2 milyon 900 binden fazla kişiye bulaşan ve 200 binden fazla kişinin de ölümüne neden olan korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ediyor. Irak’ın Kerkük kentinde korona virüs nedeni ile karantina altında olan hastalara ‘sıfır temas’ amacı ile uzaktan kumandalı ilaç ve yemek dağıtım aracı kullanıldı. Yetkililer, korona virüs salgını ile en önde mücadele eden sağlık çalışanlarının hasta ile arasındaki teması en aza indirmeye çalıştıklarını ifade ederken, Irak Türkmen Cephesinde korona virüs ile mücadele amacı ile kurulan kriz masası tarafından Kerkük Sağlık Dairesi’ne uzaktan kumandalı ilaç ve yemek dağıtım aracı hediye edildi.

 

ITC Kerkük için robot üretti

 

Karantina altında bulunan hastalardan Atilla Hasan, “Allah razı olsun cihaz sayesinde kimse ile temas etmeden ilaçlarımı ve yemeğimi aldım. Allah herkese şifa versin” dedi.

Uzaktan kumandalı dağıtım aracını tasarlayan Zeyd Necmettin ise, “Kerkük’te salgına karşı erken önlemler alındı. Biz de düşündük salgının artmaması ve doktorlar ile hasta arasındaki teması engellemek ve virüsün bulaşmasını engellemek amacı ile bu cihazı yaptık” ifadelerini kullandı.

Uzaktan kumandalı ilaç ve yemek dağıtım aracında kamera ve ses sistemleri sayesinde doktor ve hasta arasında iletişim kuruluyor. Irak’ta toplam korona virüs vaka sayısı bin 820’ye, hayatını kaybedenler ise 87’ye ulaştı.

 

 


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 2 hafta

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 3 hafta

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…

@kerkuknet – 3 hafta

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Kerkük Net’e konuştu. Kerkük ziyaretini değerlendiren Güney, “Kerkü…