• Türkçe
  • English
  • العربية
06 Aralık 2021

Ege’de Ölen Türkmenler

8 Mayıs 202058554
Reşat Salihi - Ege'de Ölen Türkmenler

Tarih boyunca Irak Türklerinin uğradığı soykırım, katliam ve asimilasyonlar her zaman devam etmiştir. Fakat Irak Türklerini sürekli kardeş bildikleri arkadan vurmuş, kendisine ihanet etmiştir.

 

Örnekler verecek olursak;

  1. Osmanlı’nın Türkmeneli dediğimiz bu bölgelerden çekilmesini sağlayan, din kardeşi dediğimiz Araplardı.
  2. Üç gün üç gece süren 14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı da yine din kardeşimiz sayılan Kürtler tarafından gerçekleşmişti.

– Ve sayamayacağımız birçok olayın faili de yine kardeş dediklerimiz tarafından işlenmişti.

Irak’ın devrik diktatör lideri Saddam Hüseyin, Irak Türklerine yapmış olduğu asimile ve soykırımlar neticesinde buradaki halk, deyimi yerindeyse ‘canından bezmiş’ duruma gelmişti. Kendi arsasına Araplar yerleşmiş, Türk asıllı olduğu gerekçesi ile işe alınmamış vatandaşlar, yasal olmayan yolları seçip Türkiye’ye yerleşmişlerdi. Ancak Irak Türklerince ‘anavatan’ olarak görünen Türkiye Cumhuriyeti, ülkesine sığınmış yüzbinlerce Irak Türk’ü soydaşına kucak açmamıştı. Kardeşten öte olan Türkiye’deki Türk soydaşlar, kendi öz kardeşi olan Irak Türklerini kabul etmemiş ve onlara bir yabancı gözü ile bakmış idi. Türkiye’de oturma ve çalışma izni alamayan vatandaşlar, çözümü bir başka ülkeye gitmekle buldular. Birleşmiş Milletlere başvurup yasal yolları seçmek isteyen vatandaşlar, önlerine çıkan ‘eksik evrak’ engeli ile karşılaşıyorlardı. Fakat işin aslında; Irak Türklerini Türkiye’de tutmak gibi bir gaye vardı.

 

9 Mayıs 1997

Başarılı olup da Avrupa ve Amerika kıtalarına giden Irak Türklerinin yanı sıra, başarılı olamayanlar da bulunmaktaydı. Türkiye’de çalışma ve oturma izni alamayan Irak Türkleri, Yunanistan üzerinden Avrupa’ya deniz yoluyla kaçak gitmek eyleminde bulundular. Fakat bunlar diğer gidenler gibi başarılı olamadılar. Ege’nin azgın suları Irak Türklerine mezar oldu. 17 Irak Türk’ünün bulunduğu tekne Ege denizinde battı ve içlerinde kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu birçok insan yaşamını yitirdi. Bu olaydan iki ay geçtikten sonra ise Temmuz 1997’de bir başka kaza daha gerçekleşti. Fakat bu sefer bilançosu çok daha ağır idi. 41 Iraklı Türk’ü taşıyan gemi, Çeşme – Karaburun açıklarında battı. 15 kişilik kapasiteye sahip olan teknenin 41 kişiyi yüklemesi, bu insanların canlarından olmalarına mâl oldu. Gemi battıktan sonra bir balıkçı teknesinin olay yerinden geçmesi ve bu insanları görmesi üzerine Sahil Güvenlik ekiplerine haber verilmiş, 41 kişiden sadece 6’sı kurtarılmıştı. Hayatını kaybedenlerden ise sadece 11 kişinin cansız bedenine ulaşılmış, diğerlerinin ise şimdiye kadar cesetlerinin, Ege’nin azgın sularında nereye kaybolduğu bilinmemektedir.

 

Irak Türkleri bu sefer de kendi kardeşlerinin ihmali sonucunda canlarından olmuştu.

Şehitlerimize rahmet…

 

 

Reşat Salihi


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 10 saat

Erşat Salihi ve Muhammet Mehdi Bayatlı uzun yıllardan sonra Kerkük’te bir araya geldi.

@kerkuknet – 4 gün

Iraklı asker, görev arkadaşlarına Türkçe şarkı söyledi.

@kerkuknet – 4 gün

Türkmen heyeti Bağdat’ta Maliki ile görüştü.