• Türkçe
  • English
  • العربية
08 Aralık 2021

Türkmeneli’nin Geleceği; Türkmen Gençleri … RÖPORTAJ

19 Mayıs 202024990
ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilatı

Bir toplumun millet olmasını, ileriye atılmasını sağlayan nesil gençlerdir. Hele ki o gençler benliklerine, tarihlerine ve milli bilinç ile hareket ederek kimliklerine sahip çıkıyorlar ise; o toplumun ileriye gitmesini sağlayacaklardır. Eğitim alarak, Türkmeneli’ne farklı alanlarda hizmet gösterecek olan bir sürü gençlerimiz mevcut. Bu gençlere örnek olarak ise; bu röportajımızda Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği’ne bağlı Gençlik Teşkilatı üyeleri ile sohbet edeceğiz.

Ancak ilk olarak genç kadrosu ile gözlerimize çarpan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği üyeleri ile sohbet edelim.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, ITC’de görevde bulunan önde gelen gençlerden birisidir. Çeşitli alanlarda Türkmeneli davasına uzun yıllar hizmet etmiştir. Tütüncü, ITC Türkiye Temsilciliği görevine geldiği günden beri genç kadroya çok önem vermiştir. Kendisi ile yaptığımız bir sohbetimiz sonucunda genç kadroya bu kadar önem vermesini şöyle nitelendirmişti; “Biz istesek de istemesek de yarınımızı belirleyecek olanlar gençlerimizdir. Yarının teminatı olan gençlere kendi fikirlerimizdekileri dayatarak değil, onlara fırsatlar vererek önemli yerlere gelmelerini sağlamalıyız. Bu sebepten dolayıdır ki gençlerimize ne kadar fırsat verirsek, o kadar ileriye atılmış bir toplum oluruz.” demiştir.

Mehmet Tütüncü, ITC Türkiye Temsilciliği görevinde kısa bir sürede başarıya ulaşma sebebini gençlere olan güvenine bağlamıştı.

ITC Türkiye Temsilciliği Hukuk Danışmanı Ali Hüseyin Bayatlı Türkmeneli’nin gözde bölgesi Kifri’den bir gençtir. Eğitim hayatını Türkiye’de sürdürmüş, Doktora sertifikasını da Türkiye’den almış, bir gençtir. 2014 senesinde Irak Türkmen Cephesi’nin Irak Parlamento seçimlerinde Kifri’den adayı olmuştur. ITC’nin önde gelen genç kadrolarından birisidir.

 

Ali Hüseyin Bayatlı

Başarılı bir Türkmen genci olarak, Türkmen gençlerine sizin gibi başarılı olmaları için ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti ile gençlere neler söylemek istersiniz?

”Başarı birçok etkene tabidir. Bir çocuğun ailesinden aldığı terbiye, güzel ahlaka haiz olmak, dürüst kişilik yapısına sahip olmak, bu hayatta ilkelerinin olması, azimli, fedakar ve çalışkan olmak.

Bugün dünyada iyi yetişmiş, kabiliyetli gençlere sahip toplumlar müreffeh ve kaliteli bir yaşam sürdürmektedirler.

Yeni nesillerini yetiştiren ve genç kabiliyetlerine saygı duyan toplumlar güçlü olarak ayakta kalmaya devam edeceklerdir.

Mustafa Kemal Paşa, Milli Mücadelenin kıvılcımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ı Gençlik Bayramı olarak belirlemesi biz Türkler için büyük bir anlam taşır.

İstiklal ve istikbalin koruyucusu olarak belirlediği Türk Gençliği bu milletin teminatıdır.

Büyük Türk Milletinin bir parçası olan biz Türkmen halkının gençleri de, ecdada layık olacak, derin tarihi mirası omuzlayacak ve geleceğin ağır yükünü taşıyabilecek bilinç ve kabiliyette kendimizi yetiştirmemiz gerekmektedir.

Türkmen halkı yeni nesillerinden çok şey beklemektedir, bu beklenti başarmak için gençlerimizin büyük bir motivasyon kaynağı olmalıdır.”

Öte yandan Irak Türkmen Cephesi’nin bir başka genç kadrosundan olan Firas Ağaoğlu, Türkmen Bayat köylerinde doğmuş, Türkiye’nin Konya ilinde yüksek lisans öğrenimini yapmış bir başka başarılı gencimizdir. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği’nde Teşkilât Sorumlusu olarak görevini başarı ile sürdürmektedir.

 

 

Firas Ağaoğlu

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği Teşkilât Sorumlusu olarak, Türkiye genelinde yaşayan Türkmenler için Teşkilatlanmada ne gibi adımlar atıyorsunuz, Türkmenlerin Türkiye’deki nüfusları ne kadar?

“Teşkilatlar her siyasi partinin olmazsa olmazıdır. Teşkilat siyasi partinin omurgasını oluşturur. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği olarak teşkilatımızın gelişmesi ve güçlenmesi için elimizden geleni yapmaktayız. Hedefimiz Türkiye çapında Türkmenlerin yaşadığı tüm illerde iletişim olanaklarını geliştirmek, sürekliliğini sağlamak ve bu iletişimi sıkı tutmaktır.  Davamıza olan inancımız tamdır. Eğer yılmadan, inançla çalışıp yorulursak hedeflerimize ulaşırız.

Anavatan Türkiye’de eğitim gören öğrencilerimiz ile gençlerimizle, sporcularımızla ve sığınmacılarımızla güçlü bir şekilde iletişim halindeyiz. Gönlümüz de kapımız da sonuna kadar açıktır. Özellikle öğrencilerimizle yakından ilgilenip her an yanlarında olmaya çalışıyoruz. Diğer yandan Türkiye Temsilciliği olarak Kadın Teşkilâtımızı güçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz ve bu doğrultuda ciddi adımlar attık.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınını atlatırsak eğer çok güzel ve önemli projelerimiz var. Korona virüs  sonrası projelerimizi gerçekleştirdiğimizde teşkilatımızın daha da güçlü olacağına inanıyoruz.

Türkiye’de Türkmen nüfusu yaklaşık 130.000 civarındadır.

Yolumuz uzun davamız ve inancımız için gece gündüz demeden çalışmalıyız.”

 


 

 

ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilatı

 

Yukarıda belirttiğimiz çalışkan, azimli ve bu cesur kadronun yanında ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilâtı da bulunmaktadır. Aynı şekilde, azimli, cesur ve inançlı olan bu gençleri de tanıyalım.

 

 

Genç bir Türkmen kadını İpek Elif Yahyaoğlu, Türkiye’de doğup büyüyen fakat gönlü Türkmeneli’de atan başarılı bir Türkmen gencidir İpek. ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilâtı’nda Koordinatör görevini sürdürmektedir.

İpek;

-Davamıza ve milletimize hizmet edeceğimizi bilmek en büyük onurdur bizler için. Hele ki çalıştığınız ekipte bir takım ruhuna sahip olabilmek, birbirimizin eksiğini tamamlayabilmek, birimiz düştüğünde hepimiz kenetlenerek düşeni kaldırmayı gerçekten takım olabilmiş kişiler anlar.

Bilindiği üzere bu zamana kadar gençlik teşkilatlanmalarında hep erkeğin etkin rolünü gördük. Bir Türkmen kadını ve bir Türkmen genci olarak şunları söylemek isterim. En önemlisi birlik olabilmek herkesi kendi özgür düşüncesiyle kabul ediyor olabilmek. Türkmen gençlerinde olan inanç, tutku, sevgi ve ahlak oldukça Türkmeneli’nin özelliklede biz gençler sayesinde refaha sahip olacağına inanmaktayım.

 

 

Irak Türkmen Cephesi‘nin bütün yerlerde bulunan binalarına girdiğimiz zaman, Telafer şehrimizin asil ailelerinden olan Efendioğulları ile karşılaşmamak imkânsızdır. Türkmeneli davasına yürekten inanmış bu ailenin bütün evlatları, Türkmen kurum ve kuruluşlarında bulunmaktadır. Şehitler veren, ancak yine de davasından vazgeçmeyen bu soylu ailenin bir evladı olan Emir Efendioğlu, Gençlik Teşkilâtında koordinatör yardımcısı görevini başarı ile sürdürmektedir.

Emir;

-Türkmen gençleri, genel olarak kültürlü ve davasına sadık olur, bu bizim için bir avantajdır. Yönetim üyeleri olarak toplantıya katılma olsun faaliyet olsun hepsi koordineli bir şekilde olmaktadır. Doğru bir koordine için kişisel konularımızı, arkadaşlıklarımızı, husûmetlerimizi hepsini bir kenara bırakıp, çalışmaya odaklanmış bulunmaktayız. Sadece davamıza hizmet etmeyi hedef koyarak devam ettik. Telafer’den Mendeli’ye kadar birçok bölgeden bulunan gençler ile çeşitli faaliyetler yapmakta ve bu faaliyetlerimiz sayesinde de Türkmeneli’ni Türkiye’deki Türk insanında tanıtmak amacındayız.

 

 

Bir şehit evladı ve bir başka Efendioğlu, Mustafa Efendioğlu Gençlik Teşkilâtında Teşkilât Sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

Mustafa;

-Bizim çalışmalarımız hepsi gönüllü ve Türkmen davası içindir. Baştan en küçük üyeye kadar hepimiz karşılıksız çalışmaktayız. Gençlerimizi Cephe’ye ve davaya sadık olmaları için hazırlatmaktayız.

“Türkmeneli dediğimiz bölge nereden başlayıp, nereye kadar uzanıyor, Türkmeneli’nin uğradığı soykırımlar nelerdir?” Bunları gençlerimize aktarıp, milli bilinç sahibi olmalarını amaçlıyoruz.

 

ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilatı

 

Bir başka genç bir Türkmen kadını, İnci Zade, Türkiye’de tıp eğitimi görmekte, zorlu eğitim sürecinin yanı sıra Gençlik Teşkilâtı’nda Faaliyet Sorumlusu görevini de başarıyla sürdürmektedir.

İnci;

-Teşkilatta kadın olarak çalışmanın birçok zorlukları olabiliyor fakat yaptığımız işleri benimsedikçe daha bir özgüvenle yapıyoruz. Unutmamalıyız ki Türkmenler sürekli olarak zorlu mücadelelerden geçmişlerdir. Vermiş olduğumuz mücadeleleri, karşılaştığımız zorlukları ve tarihimizi hep hatırlamamız gerekmektedir. Ben de bu düşünceler ile faaliyetlerde görev almayı kendime görev bildiğim için “zorluklar” benim için hep göz ardı edilecek durumlar haline gelmiştir.

 

 

Türkmeneli’nin Başkenti Kerkük’ten Türkiye’de eğitim almaya giden yüzlerce Türkmen gencinden biri de Ahmet Şihler’dir, Ahmet Kerkük’te bulunduğu sürede Cephe’nin gençlik teşkilâtlarında da farklı görevler üstlenmiştir. Şimdi de Gençlik Teşkilâtı’nda Eğitim Sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

Ahmet;

-ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilatı Eğitim birimi olarak Türkiye’de bulunan Türkmen öğrenciler için farklı farklı programlar düzenlemekteyiz. Kişisel gelişim, liderlik ve bunlara benzer birçok programlar oluyor. Ayrıca Irak’tan gelen Türkmen öğrencilerimizin yaşadığı zorluklar için de çözümler üretmeye ekip olarak çalışmaktayız.

 

ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilatı

 

Gençlik Teşkilâtı’nın faaliyetlerini ve bütün çalışmalarını sosyal medyada yayımlayan bir başka Kerküklü Türkmen genci Mustafa, Mustafa Kerim Kerkük’te Türkçe eğitim gören ve eğitim hayatını aynı şekilde Türkiye’de de başarı ile sürdüren Türkmen gençlerinin bir örneğidir.

Mustafa;

-Kerkük’teki Türkçe eğitiminin elbette bana faydası dokunmuştur. Fakat Türkiye’ye geldiğimde çok farklı bir eğitim ille karşılaşmıştım. Kerkük’te Türkçe eğitim gören bütün öğrencilere naçizane tavsiyem şöyledir. Türkiye’ye gelmeden önce Türkçeyi her anlamda iyi öğrenmeleri elzemdir. Buna ilaveten kendilerini seçecekleri bölüme göre hazırlamarı gerekmektedir diye düşünmekteyim.

 

 

 

Efendioğullarından bir başka genç olan Behçet Efendioğlu, Sinema ve Televizyon okuyan bir Türkmen gencidir. Gençlik Teşkilâtı’nın bütün görsel çalışmalarında adı geçen bir isimdir.

Behçet;

-Başarının en temel unsuru inanç ve ben bir inanç uğruna hizmet ediyorum, elimdeki ekipmanların kısıtlı olması ne bana ne de arkadaşlarıma engel olabilir. “Gençlik Teşkilatı” aslında herkesin her alanda çalıştığı lâkin kendi alanında diğerlerinden bir az ön planda olduğu bir teşkilattır. Görsel çalışmalarda da aslında herkesin imzası bir var.

 

 

 

Telafer’in bir başka asil evladı, Hüseyin. Siyaset okumakta olan, milletine, davasına ve yurduna hizmet etmeyi amaç bilmiş bir gençtir Hüseyin Ali Himetli. Farklı yerlerde siyasi makaleler yazan Hüseyin Ali Himetli, Telafer’i istemeyerek de olda terk etmek zorunda kalmış, Gençlik Teşkilâtı’nın yönetim üyelerinden bir başka isimdir.

Hüseyin;

-Telafer’in neredeyse bütün gençleri, yerinden ve yurdundan edilmişlerdir. Göç ettiğimiz anavatan Türkiye olmasına rağmen yine de doğdumuz yere özlem duymaktayız. Karşılaştığımız en önemli sıkıntılardan birisi de eğitim konusu idi. Ancak şimdi Siyaset okumakta, bu alanda da milletme hizmet etmek için çabalamaktayım. En kısa sürenin içerisinde yurduma dönüp, Türkmeneli davamız için hizmet etmeyi istemekteyim.

 

 

ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilatı

 

ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilâtı, Türkmeneli’ni Türkiye’de tanıtmak ve Türkmen gençlerini bilinçlendirmek için çeşitli organizasyonlar düzenlemektedir. Bu organizasyonlar;

•Gençlik Teşkilâtı olarak birçok program düzenliyoruz. Bu yıl ara tatilde, Türkmen çocuklarına yönelik eğlenceli ve eğitici bir program düzenlendi. Çocuklar ilk olarak Tales Matematik Müzesi’ne götürüldü. Müze gezisi sonrasında Türkmenli Yardım Merkezinde ilk yardım müdahale, resim, hikâye ve sinema odaları tertiplenerek eğlenceli ve eğitici vakit geçirmeleri sağlandı.

• Bununla birlikte Türkmen gençlerini teşkilatlandırmak ve geliştirmek amacıyla her hafta kendisini yetiştiren ve geliştiren ağabeylerimiz davet edilerek, bizlere kendi tecrübelerini aktarmasını sağlayarak bu yolda daha emin adımlar atmaya çalışıyoruz.

• Gençliğimizin bilinçlenmesi ve  dava aşkıyla dolmaları adına Gençlik Teşkilatı olarak bu yıl 16 Ocak Türkmen Şehitleri Gününü, Ankara Kızılay Metro alanında sergi düzenleyerek andık. Fotoğraf sergisinin yanında Türk halkına Türkmenlerin direnişleri ve mücadeleci bir yapıya sahip olduklarını aktarmaya gayret ettik.

•Geçtiğimiz günlerde, gençlik teşkilatı olarak bizden yaşça büyük olan ve Türkmen davasına katkısı olan kişilerle soru-cevap tarzında ”Genç Düşünür, Genç Sorar” adlı bir program yaptık

Bu sayede Türkmeneli bölgesinde ki gençleri hem bilinçlendirmek hem de Türkmen davasının günümüze kadar geliş sürecinde yaşananları aktarmaya çalışıyoruz.

• Covid-19 salgınından dolayı herkesin evde kalmasını gerektiren bir durum olsa bile bu durum bize engel olmadı. Bu süreç zarfından etkinlikler yapmasak bile video çalışmalarımız devam etti. Bunların arasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 24 Nisan Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) Yıl Dönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı programları yer almaktadır.

ITC Türkiye Temsilciliği Gençlik Teşkilatı


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 2 saat

Son Dakika | Irak Başbakanı Kazımi, geçtiğimiz günlerde terör saldırılarına saha olan IŞİD ve PKK’nın varlığını sür…

@kerkuknet – 3 gün

Erşat Salihi ve Muhammet Mehdi Bayatlı uzun yıllardan sonra Kerkük’te bir araya geldi.

@kerkuknet – 7 gün

Iraklı asker, görev arkadaşlarına Türkçe şarkı söyledi.