• Türkçe
  • English
  • العربية
20 Ekim 2021

Telafer ve ABD’nin Saldırısı

11 Haziran 202046790
Hüseyin Ali Himetli - Telafer ve ABD'nin Saldırısı

Telafer Irak’ın kuzeyinde Musul iline bağlı bir ilçedir. Irak’ın en büyük ilçesidir. Telafer, içerisinde Türkmen nüfusundan başka hiç kimseyi barındırmayan hâlis muhlis bir Türkmen kentidir. Suriye’ye 65, Türkiye’ye de 75 km uzaklıktadır.

 

Şehitler Yurdu Telafer
11 Haziran 2005 Telafer’in acı günlerinden biridir. Yüzlerce sayfa yazı yazsam da, binlerce sözler söylesem de yine de Telafer’in o acı gününü sizlere anlatamam.
ABD sözde özgürlüğe saygı duyan bir ülkedir. Ancak 11 Haziran 2005’te yaratılmaya çalışılan bu özgürlük algısının ne kadar yalan olduğunu kendisi ortaya çıkarmıştır. Saddam’ı devirmek için Irak’a Uluslararası İttifak Kuvvetleri ile birlikte girildiği günlerde, Telafer unutulmuş bir kentti. 11. yüzyıldan bu yana Oğuz ve Kıpçak Türklerinin yurdu olan Telafer, ABD’nin bütün yapılan operasyonlarda hedefi halindeydi. Peki neden bütün dünya basını Telafer’e ağırlık vermişti, Telafer’i bir terör yuvası olarak lanse etmişti?
1920 de İngiliz’e karşı en büyük direnişi Telafer halkı göstermişti ve çok sayıda askeri maddi ve manevi kayba uğratmıştı İngiliz manda güçlerini. Bunların yanı sıra Telafer direnişçileri İngiliz’in 4 büyük rütbede Komutanlarını etkisiz hale getirmişlerdi. Ancak 11 Haziran 2005 ABD Uluslararası İttifak Kuvvetleri arasında İngilizlerin askerleri de bulunuyordu. Verilen mesaj da “İntikamınızı aldık.“ idi.
O gün bomba sesleri Telafer’i sarmış artık kimse özgür değildi. Hani güya özgürlüğü getirmişler ya, işte bu sadece hikaye ve bahaneydi. Dünya Telafer’de yapılması planlananlara göz yumacak ve hiçbir engel teşkil etmeyecekti. Ancak Telafer’in öz evlatları bu plana karşı susmamıştı ve 1920’de dedelerinin verdiği mücadeleyi 11 Haziran 2005’te de vermiş oldu. Ancak amansız saldırıya maruz kalındığı için Telafer halkı göç etmek zorunda kaldı. Bu operasyon Telafer’e yönelik ilk operasyon değildir; öncesinde ve sonrasında başka operasyonlar da düzenlenmiştir. Bu operasyonlar doğrultusunda Telafer yaşanılamaz bir kent haline getirilmiştir. Su, elektrik ve yaşamımızdan birer parça olan hiçbir şey bulunmamaktaydı.

Telafer’in en meşhur mahalleleri Hasan Köy, Saray ve Kale mahalleleri ABD ordusunun saldırısı altında kalmıştı. Enkaz altında kalan yüzlerce kişiyi çıkarmak için gelen sivil toplum kuruluşlarına bu kişilerin terörist oldukları gerekçesiyle müsaade edilmemiş ve Telafer halkı bu soykırım neticesinde canlarından olmuştu. Herkes görmezlikten gelirken ana vatan Türkiye bu duruma “Hayır!” diyerek Kızılay aracılığıyla Türkmen kenti Telafer’e yardım göndermişti.
ABD ordusunun hedefinde Türkmen gençler ön plana çıkmış, her türlü işkenceye maruz bırakılmışlardı. Evlere ve camilere hürmet göstermemekle birlikte acı anılar bırakılmıştı her Türkmen evine. Hiç kimse istediği gibi gidip gelemiyordu. Kent harabe haline gelmiş vaziyetteydi. Çocuk ve yaşlı var demeden acımasızca saldırıya maruz kalan Telafer halkı göç etmeye mecbur kalmıştı .
Hani “Dostlar acı söyler düşmanlar sevinir” sözü vardır ya, işte Telafer’i bu duruma düşürdüler. Kimlerin sevindiğini, kimlerin kınadığını da biliyoruz.
İşte Telafer bugün birleşiyor. Küllerinden doğup, her türlü zorluğa yine göğüs germeye çalışıyor. Birliğimiz ve beraberliğimizi daim olsun.
Bir dahaki yazıda görüşmek üzere…

 

Hüseyin Ali Himmetli


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 3 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 3 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…

@kerkuknet – 3 ay

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Kerkük Net’e konuştu. Kerkük ziyaretini değerlendiren Güney, “Kerkü…