• Türkçe
  • English
  • العربية
06 Aralık 2021

Karabağ Savaşından Çıkaracağımız Kardeşlik Dersi

14 Temmuz 202037714
Mustafa Kemal Yılmaz - Karabağ Savaşından Çıkaracağımız Kardeşlik Dersi

Yazıya başlamadan önce Karabağ savaşında çarpışan Ardan Zentürk’ün anılarına yazdığını aynı şekilde sunmak istiyorum.

” Gagauz asıllı teğmenin şu sözleri benim açımdan ‘özel tarih’tir. Sene 1990… Dağlık Karabağ savaşının Akdam Cephesi’nde Azeri milis teşkilatı lideri Katır Mehmet ile birlikteyiz. Ermeniler Kızıl Ordu generallerine rüşvet vermişler, bölgedeki Rus tank birliği bizim bulunduğumuz bölgeyi cehenneme çeviriyor.

Birden, aralarından iki tanesi koptu, üzerimize doğru geliyor. İlerleyen yıllarda şehitlik mertebesine ulaşan Memet ile göz göze geldik. Belli ki tanklardan kurtuluşumuz yok! Aynı anda kelime-i şehadet getirdiğimizi hatırlıyorum.

Fakat iki tank tam bulunduğumuz yere geldiklerinde birden namlularını karşı tarafa çevirip ateşe başlayınca şaşırdık. İşte o anda, tankların telsiz antenlerine takılı, mavi zemin üzerine bozkurt işareti olan Gagauz bayrağını gördük. Daha sonra tanktan inip yanımıza gelen Gagauz asıllı teğmenin şu sözleri benim açımdan ‘özel tarih’tir.

‘Şu Ruslara bak! Parayı almışlar, bize Türk kardeşlerimize ateş emri verdiler. Biz de isyan edip buraya geldik. Şimdi durumlar eşittir, merak etmeyin’ ”

Ardan Zentürk’ün belirttiği gibi Karabağ savaşında aynı olaylar yaşanmıştı. Bilmeyenler için ilk başta Karabağ savaşını açıklamak daha iyi olur. Günümüzde de devam eden bu savaş 1988 sonrasında Karabağ’ın Ermenilerce işgali ile birlikte Azerbaycan’ın bölgeyi kurtarmak için attığı adımlar sonucu başlamıştır. Günümüzde ateşkes olduğu görünse bile Ermenilerce ateşkes bir çok kez ihlal edilmekte ve Karabağ’ın Ermenilerce işgali devam etmektedir.
(13 Temmuz 2020 tarihinde Ermenilerin ateşkesi bozarak Azerbaycan toprağına saldırması sonucu tekrardan savaş alevlenmiş ve şu ana kadar 7 şehit verilmiştir. Sayının artmaması dileğiyle, Karabağ’ın kurtarılmasını umuyoruz…)

Karabağ savaşında ise Rusların büyük desteğini alan Ermeniler savaşta büyük bir üstünlük elde etmişti.

Bugün bile İran ve Rus desteği her zaman Ermenistan arkasındadır. Savaşa katılmış Rus birlikleri hakimiyetleri altında bulunan Gagavuzya’dan askerler getirerek bu savaşa dahil etmişti. Fakat katı Türkçü olan Gagavuzlar bu savaşın seyrini değiştirecek adımı atarak Rus cephaneleri ile Azerbaycan savaşında Rus ve Ermenilere karşı savaşmıştır. Gagavuzlar herkesçe bilindiği gibi Hıristiyan Türklerdir. Mezhepsel olarak Ortodoks olan Gagavuzlar Rus ve Ermenilerle din kardeşidir. Azerbaycan Türkleri ise Müslüman Türklerdir. Gagavuzlar Karabağ savaşında din kardeşleri Rus ve Ermenileri karşılarına alarak, soydaşlarının yanında durmuştur.

Bir başka örneğe kısaca yer vermek istiyorum. Aynı şekilde Karabağ savaşında tarihimize adını altın harflerle yazdıranlar sadece Gagavuzlar değildir. Azerbaycan’da yaşayan Yahudiler ve Musevi Türkler bu savaşta Müslüman olan Azerbaycan Türkleri ile yan yana savaşmış ve şehit olmuştur. Aynı şekilde savaşta Türkiye, Irak ve Suriye dahil bir çok bölgeden başka soydaşlarımızda bulunmuştur.

Karabağ savaşı bize çok iyi bir öğretmen olmuştur. Tarihin çok iyi bir öğretmenlik yapma huyu vardır. Tıpkı 1. Dünya savaşı öncesinde Osmanlı Devletine karşı başlatılmış Arap isyanlarında, 1. Dünya Savaşında Arapların ve geri kalan müslümanların Osmanlı’ya karlı tutumları olsan bize tıpkı Karabağ savaşında olduğu gibi çok büyük bir ders vermiştir.

Bu ders ise kan kardeşliğinin, din kardeşliğinden kat be kat daha önemli olduğudur. Ulu milletlerde çok farklı dinin olması normaldir. Fakat maalesef bazı fanatik taraflar nedeniyle din ayrımcılığına gidilmekte ve bazı soydaşlarımız dini farklılıklar nedeniyle dışlanmaktadır. Macaristan, Sekelistan, Keşmir, Tuva, Altay, Saka, Gagavuzya, Litvanya Karaimleri ve daha nice sayamadığım bölgelerimizde Hristiyan, Musevi(Yahudi), Budist, Toyonist Türklerin sayısı toplamda 100 Milyonu aşkındır.

Tarihte din ayrımcılığının sonuçlarını çok ağır bir şekilde ödedik. Osmanlılar, Safeviler, Memluklular hep bu nedenlerle birbiri ile çarpıştı ve gereksiz bir şekilde kardeş kanı akıttılar. Bugün yine bu durumu yaşamak istemeyiz. Bugün kardeşlerimizle kucaklaşma günüdür.

Bizlerin görevi tüm kardeşlerimizi kucaklamaktır. Yapılan ayrımcılıkla savaşmak ve bir daha bu ayrımcılığa müsaade etmemektir. Bu her Türkün görevidir. Eminim ki Kerkük dahil tüm bölgelerimizde bu ayrımcılık son bulacaktır. Hepimiz soydaş olduğumuzu unutmayarak kardeşlerimizin yüreğindekileri sorgulamadan mutlu günleri göreceğiz.

Gün gelecek hepimize Karabağ savaşında Gagavuz teğmenin yaptığını yapmak düşecek.

Ümidimizi kesmeyelim. Çünkü bu uğurda savaşacak Türk gençliği çoğalmaktadır. Geleceği bizler şekillendireceğiz.

Aynı zamanda bugün Karabağ, Tovuz ve diğer sınır bölgelerinde Ermeni terörü ile çarpışarak işgale karşı duran tüm soydaşlarımıza desteğimizi yenilemek şarttır.
Maddi ve manevi Azerbaycan’ın yanında olmak bizim için milli bir görevdir. Azerbaycan’ın son Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’in ise ruhunu anarak onun sözleri ile yazıyı tamamlamak isterim.
‘Bize hiç kimse azadlık vermedi.
Biz azadlığımızı şehitlerimizin kanıyla aldık’
Mustafa Kemal Yılmaz

Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 9 saat

Erşat Salihi ve Muhammet Mehdi Bayatlı uzun yıllardan sonra Kerkük’te bir araya geldi.

@kerkuknet – 4 gün

Iraklı asker, görev arkadaşlarına Türkçe şarkı söyledi.

@kerkuknet – 4 gün

Türkmen heyeti Bağdat’ta Maliki ile görüştü.