• Türkçe
  • English
  • العربية
06 Aralık 2021

Bir Gazeteci Gözünden; Erşat Başkan

31 Ağustos 202012058
İbrahim Köprülü - Bir Gazeteci Gözünden; Erşat Başkan

Yıllardan 2016 aylardan ise Şubat ayıydı. O dönemde Irak Türkmen Cephesi’ne yeni katılmış sıradan bir vatandaştım. Başkanımız Erşat Salihi ile olan yakın akrabalığımız ve beni bu yolda çalışmaya iten bir değerli insanın desteğiyle Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’nin ofisinde gönüllü olarak işe başladım.

Ben de her insan gibi devlet sorumluları ve milletvekillerinin refah içinde bir hayat sürdüklerini, milletin derdi ve sorunlarından uzak olduklarını az da olsa düşünüyordum fakat bu düşüncemin ne kadar yanlış olduğunu, Erşat başkan ile birlikte çalışmamın daha ilk günlerinde anladım. Erşat Salihi’de yorgunluğu, sorumluluk almayı, uykusuzluğu ve millet için mücadele azmi gördüm. İki-üç kişiden oluşan basın ekibi olarak yanında olduk; geceleri uyumadık, saatlerce çalıştık ve onun sesini halkımıza ulaştırmakta aracı olduk.

Birçok zaman Erşat başkan ile Bağdat’a gidip geldiğim oldu. Bağdat’a gidenler,  oraya ’’Ölüm yolu’’ dendiğini bilir. Kerkük ile Bağdat arasının neredeyse 6 saat olmasına rağmen, Bağdat’a vardığımızda, sağ salim yetiştiğimiz için Allah’a şükretmekteydik. Erşat Salihi, bu ölüm yolunu bazen, bir gün içinde iki kez gelip gidiyordu. Sabah kalkıyoruz başkan Kerkük’te, akşam ise ’’Benim önemli bir toplantım var, Bağdat’tayım teyakkuzda kalın’’ diye bize mesaj gönderiyordu.

Hiç kimse ailesinden uzak aylarca yaşayamaz. Erşat başkan milleti için; ailesinden, sevdiklerinden uzak bir hayatı seçti. Bağdat’taki toplantılara, siyasi uzlaşılara girmeyi tercih etti. Milletin hırsız olarak suçladığı; hırsız ve sahtekâr siyasetçilere karşı Türkmeneli davasını savundu. Yıllarca Saddam rejiminin zindanlarında hapis yatan, ağabeyi idam edilen, ailesi sürgüne gönderilen bir kişi, mücadelesinden asla ödün vermedi. Hapisten çıktı, mücadelesini yine de devam ettirdi. Bugün Irak Türkmen Cephesi’nin Başkanı, Kerkük’te en fazla oy alan Türkmen milletvekili ve Türkmeneli’nin her bölgesinde tanınan, sevilen bir şahsiyet konumuna geldi. Davaya hizmet sonucunda yeri geldi, yeni doğan torunlarını görmekten mahrum kaldı.

Yoğun iş temposundan dolayı kendisine yardım etmek amacıyla Bağdat’a gittim. ITC Bağdat bürosunda, çalışmaları oradan yürütmekte idik. İster gerginlik, ister kavga, isterse de sohbet. Bazen güzel, bazen de acı günleri yaşadık.

Bağdat’ta iken saatler gece 12.00’yi gösterdiğinde, kendi evine değil de, cepheye dönüyordu. Yorgun, bitkin ve gergin bir şekilde.

Tarih 25 Ağustos 2019, saat 23:00 sularında bizleri kahreden haberler aldık Türkmen yurdu Dakuk (Tavuk)’tan.

Aklımdan çıkamayan ise, Erşat başkanın Kerkük’e bağlı Dakuk (Tavuk) ilçesini ziyaret etmeseydi. Tavuk ilçesinde İmam Zeynel Abdin köyümüzde yer alan bir futbol sahasında terör örgütü IŞİD tarafından saldırı yapılmış, onlarca şehit ve yaralı vermiştik. Bu acı haber herkesi etkilemiş, herkesin orayı takip etmesini sağlamıştı. Derken; o sırada telefonumuz çaldı. Sayın Başkan Erşat Salihi, yarın sabah olay yerini ziyaret etmek için hazır olmamızı istedi. Biz de prosedür gereği kendisini uyarmak zorunda kaldık. Oranın güvenliğinin henüz sağlanmadığını, IŞİD’e ait hücrelerin hâlâ aktif şekilde hareket ettiğine dair bilgiler aldığımızı kendisine aktardık.

Ancak başkan, daha öncesinde hiç şahit olmadığım bir şekilde tepki vererek bağırmaya başladı. Orada kanı dökülen çocuk ve gençlerimiz için bir kınama bile yazmaktan aciz kalan ister Irak Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlığı ya da diğer siyasi kitlelere karşı suskun kalmayacağını ve gitmekten vazgeçmeyeceğini kızgın bir şekilde bize bildirdi.

Sabah oldu. Tavuk’a doğru yola çıktık. Bölgeye vardığımızda ise orada hüzün ve siyasetçilere karşı kızgın bir tavrı kendi gözlerimle gördüm.

Taziye meclisine vardığımızda medyacı olarak çekimleri yapmak amacıyla ilk girenler arasında biz olduk. Orada oğlunu kaybeden bir şehit babası haykırmaya başladı. ’’Erşat Salihi hariç taziyeye kim gelirse gelsin kendi ellerim ile onu dışarıya çıkartacağım.” Şehit babası, bu sözleri söylediği anda, Erşat başkan içeri girmekteydi. Şehitlerin ruhuna Fatiha sûresi okuyup dua etti. Dışarıya çıktığı anda ise, şehit babası yanımıza geldi. ’’Biricik oğlumu kaybettim. Gencecik yaşında, doyamadığım tek evladımı kendi ellerimle kara toprağa gömdüm. Çok acı çekiyorum sayın başkan.’’ dedikten sonra ağlamaya başladı.

Bu babanın sözleri, başta Erşat başkan olmak üzere herkesi göz yaşlarına boğdu. Bu acı durumda başkan ile konuşan ve herkesin göz yaşları dökmesine sebep olan şehit babası, kısa bir süre önce, şehit evladının acısına dayanamayarak, hayatını kaybetti.

Bu yazıda sizlere Erşat başkan ile yaşadığım birkaç anımı konuştum. Milletin her kesiminin bilmesi gereken bu gerçekleri, buradaki vesile ile sizlere sunmuş oldum.

 

İbrahim Köprülü
31 Ağustos 2020

Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 11 saat

Erşat Salihi ve Muhammet Mehdi Bayatlı uzun yıllardan sonra Kerkük’te bir araya geldi.

@kerkuknet – 4 gün

Iraklı asker, görev arkadaşlarına Türkçe şarkı söyledi.

@kerkuknet – 4 gün

Türkmen heyeti Bağdat’ta Maliki ile görüştü.