• Türkçe
  • English
  • العربية
20 Ekim 2021

Medya ve Kadın

12 Eylül 20201140
Dünya Avcı - Medya ve Kadın

Yıllar önce ve henüz on beş yaşındayken medya dünyasıyla tanıştım. Doksanlı yıllardan beri Erbil’de Türkmeneli radyosunda medya hayatıma başlıyarak günümüze kadar çalışmalarımı sürdürmekteyim. Başta Türkmen medyası olmak üzere tüm medyaları takip etmeye başladım. Tabii ki merakım ilk etapta medyamızda çalışan kadın faktörü olmuştur. Bu husustaki merakımı gidermek için kadın medyacılarımızı takip etmek zorunda kalıdım.

Doğrusu geçmişimizn bu günümüzden daha iyi olduğunu fark ettiğimde içimde bir hüzün oluştu. Sadece medya değil hatta kadın ses sanatçılarımızın o dönemlerde eser bırakmaları, bugün ise öyle bir kadın ses sanatçımızın görülmemesi içimdeki hüznü bir kez daha pekiştirdi.

Aslında toplumun yarısı kadından oluşmaktadır. Başka bir deyimle hayat kadınsız olmaz. Olmadığına göre de kadının her tarafta ve her alanda rolünün tecelli etmesi oldukça önem arz etmektedir. Toplumda kadın öğretmen, kadın mühendis, kadın doktor, kadın devlet memuru olduğu gibi, kadın sanatçı ve kadın medyacı da olması gerektir. Halkla iç içe olmanın en önemli vesilesi medya olduğu zamanda Türkmen medyası kadın ögesinden yoksun kalmış görünüyor. Sadece erkeğe mahsus olmayan bu sektörde kadın oldukça önemli bir rol oynar. Bir aile programı veya bir mutfak programı ancak bir kadın sunucu ile hedef kitleye ulaşabilir ve amacına ulaşma oranını artırır. Kadın sunucu veya bir kadın yazarımız toplumdaki kadının çilesinden ve sıkıntısından en iyi haberdar olan kişidir.

Bugün dünyada baş gösteren hadiseleri aktarmak için medyanın insanlara ulaşmasında gelişmiş ve farklı boyutlar alarak, kadının da dünya basınında ne kadar önemli bir mevkide olduğunu fark ediyoruz. Evrensel bu gelişmelerin içinde maalesef bizim Türkmen medyası bu önemli figürden yoksun kalmış durumda. Türkmen kadınına en fazla bu süreçte ihtiyaç duyulduğunu fark ederek, yaşamakta olduğumuz kritik süreç içerisinde bu rolün daha da tecelli etmesi gerekmektedir. Bir anne, bir eş ve bir kız kardeş olan kadın mutlaka sözünün geçebileceğine inanmak yerinde olur. Böylece sözü dinlenen kadın üzerinden toplumda istenilen değişimi de kolayca yapabiliriz ve temennileri gerçeğe çevirebiliriz. Hele hele medyadan büyük bir kitleye muhatap olarak sesini duyurursa kadın, toplum yararına olumlu değişimler yapabilir.

Medyaya olan bakış açımızı değişerek, medyanın çok önemli bir iletişim aracı oldudğu ve halkı bilinçlendirmede oldukça önemli bir araç olduğunu bilmeliyiz. Buna göre bir kadının medya sektöründe faaliyet göstermesinde hiçbir sakıncanın olmadığını tam tersine oldukça milli ve toplumsal bir görevi yerine getirdiğini anlamamızda oldukça fayda var diye düşünüyorum. Öğretmenlik, doktorluk, mühendislik hatta diğer ülkelerde pilotluk yapan bir kadın medyacılık alanında da kendini göstermelidir. Toplumun kapalı olmasından veya bu konuya olumsuz bakmasında hiçbir mantık görmediğim için kadınlarımızı medya ve basın sektöründe de bir an önce kendilerini göstermeye ve topluma hizmetlerini sunmaya çağırıyorum. Kadın toplumun yarısıdır, o yarı taraf olmadan hayatın eksik kalır. Geçmişte kadın ses sanatçısı yetiştiren Türkmen toplumu bugün de yetenekli medyacı kadınları yetiştireceğine inanıyorum.

Tüm kadınlarımıza saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

 

Dünya Avcı

Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 3 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 3 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…

@kerkuknet – 3 ay

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Kerkük Net’e konuştu. Kerkük ziyaretini değerlendiren Güney, “Kerkü…