• Türkçe
  • English
  • العربية
28 Eylül 2021

Bağdat’ta 25 Ekim Gösteri Alarmı

23 Ekim 202024147
Bağdat’ta 25 Ekim gösterileri alarmı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, 25 Ekim halk gösterilerinin yıl dönümü nedeniyle üst düzey güvenlik önlemleri alınırken, Yeşil Bölge ve çevresi yüksek beton bariyerlerle kapatıldı.

Bağdat’ın merkezi Yeşil Bölge ve civar bölgesinde askeri kontrol noktaları artırıldı ve yollarla köprüler askeri araçlarla getirilen yüksek beton bariyerlerle trafiğe kapatıldı.

İran’ın Bağdat Büyükelçiliği binasının çevresindeki beton bariyerlerin sayısında artış ve asker takviyesi yapıldığı görüldü.

Başkentteki güvenlik güçlerinin, Pazar gününe denk gelecek 25 Ekim 2019 halk gösterilerinin yıl dönümü nedeniyle düzenlenmesi beklenen protestolardan dolayı alarma geçirildiği de ifade edildi.

Protestocuların Pazar günkü gösterilerini Başbakanlık, diğer hükümet binalarıyla yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge kapılarına taşımak istediği ve hükümetin bu yüzden önlemleri artırdığı kaydedildi.

Irak’ın başkenti Bağdat ve güney vilayetlerinde geçtiğimiz yıl 25 Ekim tarihinde hükümete karşı geniş halk gösterileri düzenlenmişti. Gösterilerde yüzlerce protestocu güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

Başbakan Mustafa el-Kazımi, göstericilerin öldürülmesinde rolü olanların tutuklanıp yargılanması için inceleme komisyonu kurulduğunu açıklasa da, konuyla ilgili şu ana kadar herhangi bir sonuç alınamadı.

 

Anadolu Ajansı


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 2 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 2 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…

@kerkuknet – 3 ay

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Kerkük Net’e konuştu. Kerkük ziyaretini değerlendiren Güney, “Kerkü…