• Türkçe
  • English
  • العربية
26 Ocak 2022

Ahmet Muratlı ile Söyleşi – RÖPORTAJ

9 Kasım 20201690
Ahmet Muratlı ile Söyleşi - Rüya Kasap – RÖPORTAJ

Kerkük Net Röportajlar bölümünün bugünkü konuğu bir dönem Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği yapmış Ahmet Muratlı olacaktır. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği, Türkmeneli davasını Türkiye’deki kamuoyuna ulaştırmakta öncü rol üstlenmiştir. Gelin, Ahmet Muratlı’yı hep birlikte tanıyalım.

 

Sayın Ahmet Muratlı, Kerkük Net okuyucularına kendinizi tanıtır mısınız?

– Ben Irak Türkmen Cephesi Türkiye Eski Temsilcisiyim. 1952’de Kerkük’te dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitimimi Kerkük’te tamamladıktan sonra 1971’de Türkiye’ye yüksek öğrenim için geldim. İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirip bu alanda çalışmaya başladım. Lise yıllarımdan itibaren Türkmen davasıyla ilgili konularla yakından ilgilendim. Kerkük’te bulunan folklor ekibinde yer aldım. 1989’da ise Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Ankara şubesinde genel sekreterlik görevini üstlendim. Ayrıca Irak Milli Türkmen Partisi’nin Türkiye’de düzenlenen ilk demokratik kurultayının organizasyonunda başkoordinatör olarak aktif yer aldım.

 

 

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğini yaptığınız 2002 – 2010 yılları arasında ne gibi zorluklarla karşılaştınız ve bu zorlukları nasıl aşmayı başarabildiniz?

– Aslına bakarsanız, buna zorluk demek doğru olmaz. Çünkü bu bir mücadeledir. Burada biz Irak Türklerinin Irak’taki hak ve hukukunu anayasal güvence altına almak için mücadele ettik. Ve bunun yanında gerek Türk kamuoyu gerekse de Türk dünyasında Irak Türklerinin haklı davasını herkeslere tanıtmaya, duyurmaya çalıştık. Bunun yanında Avrupa’da bulunan Türkmen gurbetçilerimiz aracılığıyla yaşadıkları ülkelerde kamuoyu oluşturarak davamızı duyurmaya çalıştık. Bu bağlamda İngiltere ve ABD nezdinde girişimlerde bulunduk. Hatta 2007 yılında ABD’de Pentagon, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’da üst düzeyde bir oturuma kabul edildik. Burada da haklı davamızı Amerika Birleşik Devleti’ndeki yetkililere aktardık.

 

 

Türkmen yurdu Erbil’in bağrından çıkmış olan, değerli büyüğümüz Rahmetli İhsan Doğramacı ile yakın ilişkiler içinde olduğunuzu bilmekteyiz. Kendisiyle geçen zamanınızı bize özetler misiniz?

– Rahmetli İhsan Doğramacı’nın Irak Türkmen Cephesi’nin kuruluşunda da büyük emekleri geçmiştir. Bu bağlamda merhum Doğramacı gerek maddi, gerek manevi her türlü desteklerde bulunmuştur. Bütün önemli gün ve etkinliklerimizde bize açık desteğini sunmuş bir insandı. Bu münasebetle de kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Bize yaptığı tüm destekleri yâd ederek sizin vasıtanızla kendisine ve ailesine teşekkür ediyorum. Yeri doldurulamaz büyük bir insandı.

 

 

Tarihte birçok zorluklara göğüs geren Irak Türkleri; katliam, yok sayma ve asimilasyon politikalarına maruz kalmıştır. Bu konuyla ilgili neler düşünmektesiniz?

– Evet doğrudur. Irak Türkleri tarihte birçok katliam yok sayma ve asimilasyona maruz kalmıştır. Ve hâlen de maruz kalmaktadır. Bunun için bu gibi katliamlara ileride de maruz kalmamak için saflarımızı sıkı tutmamız gerekmektedir. Birlik ve beraberliğimizi azami derecede tutmak zorundayızdır. Dil, örf, adet ve kültür konusunda sıkı çalışarak bunları korumakla yükümlüyüz. Mevcut siyasi ve sivil toplum örgütlerimizin gelişmesi için var gücümüzle çalışarak bunları güçlendirmemiz gerektiğini düşünmekteyim.

 

 

Irak Türklerinin uğradığı bu asimilasyon politikası da sizin Türkiye’ye yerleşmenize sebebiyet olup olmadığını bilmek ve Türkmeneli’den uzakta yaşamanın nasıl bir his olduğunu sizlerden duymak isteriz.

– O dönem şartlar onu gerektirdiği için Irak’tan ayrılıp Türkiye’ye yerleştim. Memleket hasreti, aileniz ve hısım akrabalarınızdan uzakta yaşamak kolay değildir. Üstelik o dönemde haberleşme şartları da çok ağırdı. Aylarca hiç kimseden haber alamıyorduk. Tabiki bu durum her gurbetçi Türkmen gibi beni de derinden etkilemiştir.

 

 

Asıl memleketlerinden uzakta yaşayan ancak sizlerin sayesinde milli bilince sahip olan evlatlarınızı nasıl yetiştirebildiniz ve bu çocuklarınıza Türkmeneli sevdasını nasıl aşıladınız?

– Bunda bir şansım olduğunu düşünmekteyim. Eşimin de bir Türkmen olması bu durumu lehimize çevirmiştir. Aynı dünya görüşüne sahip bir çiftiz biz. Bu nedenle çocuklarımıza duygu ve düşüncelerimizi olduğu gibi aktarabilmeyi başarmıştık. Çocuklarımız da Irak Türklerinin milli davasına yürekten ve gönülden hizmet etmek çabasındadırlar.

 

 

Irak’ta yaşadığınız süre içerisinde Türkmen milli hareketleri içerisinde ne gibi roller üstlendiniz?

– Başta da belirttiğim gibi folklor ve koro gibi kültürel alanlarda faaliyet gösterdim. Genç yaşta Iraktan ayrıldığım için de milli faaliyetlerimi yurtdışında sürdürdüm, sürdürmekteyim.

 

 

Kerkük Net aracılığı ile gençlerimize neler söylemek istersiniz?

Gençlere tavsiyem yüksek tahsillerini tamamlamalarıdır. Bunu yaptıktan sonra yurtdışında konularına göre ihtisas sahibi olmalılar. Dünyadaki ekonomik ve siyasal değişimler konusunu yakından takip etmeleri gerekmektedir. Bilgi çağını da yakalamak için azami çaba göstermelerini tavsiye ederim. Çünkü sadece başarıyı yakalayan insanlar toplumda dikkate alınırlar ve söz sahibi olurlar. Bunu hiçbir zaman unutmasınlar.

 

 

Ahmet Muratlı – Rüya Saatçi

 


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 2 gün

Kerkük’te son 24 saate 431 Kovid-19 vekası tespit edildi.

@kerkuknet – 2 gün

IŞİD’in, Kerkük’te yol kenarına tuzakladığı bombayı uzaktan kumandayla patlatması sonucu 4 Irak askerinin öldüğü, 1…

@kerkuknet – 3 gün

Son Dakika | Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kadın Teşkilâtı Sorumlusu Vidat Gazi, ITC’deki yöneticilerin işine müdahale…