• Türkçe
  • English
  • العربية
20 Ekim 2021

Ahmet Tuzlu İle Söyleşi – RÖPORTAJ

23 Kasım 20201695
Ahmet Tuzlu ile Söyleşi - Rüya Kasap – RÖPORTAJ

Değerli Kerkük Net okuyucuları, bu haftaki röportajımızın konuğu Türkmeneli türkülerini Türkiye’de yansıtan ünlü sanatçımız Ahmet Tuzlu olacaktır.Gelin hep birlikte Ahmet Tuzlu kimdir, ona bakalım.

 

 

Kerkük Net okuyucularına kendinizden bahseder misiniz?

– Ben Ahmet Tuzlu, Türkmen sanatçı rahmetli Hamit Tuzlu’nun oğluyum. Tuzhurmatu’da doğdum ilkokul ortaokul ve liseyi orada bitirdim. 2002 yılında Erbil’de Irak Türkmen Cephesi’nin öncülük yaptığı sınavlara girip kazanarak eğitim için Türkiye’ye gelmeye hak kazandım.

 

 

Sanat hayatınız nasıl başladı?

 

– Müzisyen ve sanatkâr bir ailede doğduğum için sanatla çocukluğumdan beri iç içeyim ve sanatı hayatımın bir parçası olarak görmekteyim ancak profesyonel olarak müziğe 2003 yılında başladım.

 

 

TRT kurumuna girmeyi ve orada Türkmeneli’nin temsil edebilmeyi nasıl başardınız?

 

– TRT‘ye girmemde, tabiki buradaki büyüklerim beni destekledi ancak ben, TRT’nin 2015’te açmış olduğu sınavlara girerek ve o sınavları kazanarak TRT kurumuna girdim.

 

 

Şarkı söylerken neler hissediyorsunuz?

 

– Bir eseri yorumlarken hissettiklerimi dinleyicilerime aktarmaya gayret ediyorum. Eser süresince çıktığım yolculuğa dinleyicileri de ortak etmeye çalışıyorum ve bundan büyük bir tatmin duyup keyif alıyorum.

 

 

Müziğin hayatınıza kattıklarını sorsak sizden, ne dersiniz?

 

– Müzik ruhumu eğitti. Hoşgörümü arttırdı. İnsan sevmeyi öğretti. Tekamül ettirdi. Müzik benim hayat yolum oldu. Müzik yolculuğum başladıktan sonra, bu sanatın ilmini öğrendim ve ne şanslıyım ki sevdiğim işi icra ediyorum. Müzikle birlikte belli bir kitle edindim. Pek çok gönüldaşlarım oldu. Sesimi ve Türkmen davasını müzik sayesinde çok daha geniş mecralara ulaştırabildim. Ve bu amacıma hizmet etmeye devam ediyorum.

 

 

Önümüzdeki günlerde bir albüm çıkarma hedefiniz var mıdır?

 

–  Evet, albüm yapmak ilk hedefim. En kısa zamanda, şartlar el verdiğinde yeni eserleri dinleyicilerimizle buluşturacağım.

 

 

Türkmeneli sanatına son zamanlarda kötü yan etki yapan şarkıcılara ne demek ister, bir konservatuar sanatçısı olarak bu şarkıcılara neler önerirsiniz?

 

– Türkmen kültüründen ve müziğinden hiç kopmasınlar. Elimizde türkülerle dolu bir hazine var ve bu hazineye sahip çıksınlar. Gelecek nesillere bu mirası taşımaya gayret etsinler. Bir de çalışmalarımızı takipte olsunlar. Onlarla bir arada olmak beni her dem mutlu edecektir.

 

 

Ahmet Tuzlu – Rüya Kasap

Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 3 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 3 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…

@kerkuknet – 3 ay

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Kerkük Net’e konuştu. Kerkük ziyaretini değerlendiren Güney, “Kerkü…