• Türkçe
  • English
  • العربية
20 Ekim 2021

Yiğit Yüksel ile Söyleşi – RÖPORTAJ

22 Aralık 20201354
Yiğit Yüksel - Rüya Kasap

Değerli okuyucularımız, bugün ”Yeşil Bazen Pembe” adlı kitabı ile tanıdığımız Yiğit Yüksel bey ile bir röportaj gerçekleştireceğiz. Keyifli okumalar diliyoruz…

Yiğit bey merhaba, Kerkük Net Röportajlar bölümüne hoş geldiniz. Değerli okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz?

– Merhaba. 1986 yılında Ankara’da işçi bir ailede dünyaya geldim. Öğrenim ve eğitim hayatımı da Ankara’da tamamladım. Grafik tasarım mezunuyum. Şu anda reklam ajansı başkanı olarak iş hayatıma devam ediyorum.

Yeni çıkan kitabınız aslında çok ilgimi çekti, kuzey ışıklarına merakiniz nasıl başladı? Herhangi bir nedeni var mi?

– Küçük yaşta gördüğüm Kuzey Işıkları fotoğraflarından çok etkilendim ve ilgi ve merakım bu yönde yıllar içerisinde gelişti.

Yiğit Yüksel - Rüya Kasap

 

Herkesin merak ettiği bir konu, kuzey ışıkları nasıl ortaya çıktı?

– Kuzey Işıkları oluşumunu Güneş’in varlığına ve Dünya’nın manyetik kutup yapısına borçludur. Güneş’ten gelen parçacıklar Dünya’nın atmosferindeki gazlarla çarpışınca ışık meydana getirir. Güneş’ten gelen parçacık miktarı ve rüzgar hızı ne kadar fazla olursa bu ışıkların miktarı ve görülme çapı artar.

Tam olarak kuzey ışıkları ne zaman, nasıl görülür?

– Kuzey Işıkları genellikle kutup bölgelerinde görülür. Günün her saati görülebilirler ancak ışık oluşumunu çıplak gözle görebilmek için havanın karanlık olması gerekir. Bu nedenle yarım kürelerin sonbahar sonundan ilkbahar başlangıcına kadar olan karanlık gecelerde en fazla gözlemlenebilir.

Şimdi size genel bir soru soralım, sizce bir insan kendi yeteneğini nasıl keşfedebilir, Bu konuda halkımıza neler söylemek istersiniz?

– Çocuk yaşlardan itibaren yeteneklerimiz, eğilimlerimiz, hobilerimiz sürekli değişkenlik gösterebilir. İçimizde hissettiğimiz bir yetenek veya özel bir hevese çocuk yaşlarda veya ileri yaşlarda ne kadar odaklanır ve üzerinde çaba gösterirsek o işte o kadar başarılı olabiliyoruz. Bu nedenle insan her yaşta öğrenebilir ve başarmak istediği her şeyi başarabilir.

Her insanın kendine ait özel yetenekleri olduğunu düşünüyorum. Bu yeteneklerin çoğu sonradan öğrenilebilir olduğu kadar çoğu da doğuştan geliyor. Örneğin kendimi bildim bileli planlama, organizasyon kabiliyetim oldukça yüksektir. Yine benzer şekilde fotoğrafçılık kendimi bildim bileli içimde olan bir yetenekti. Bu yeteneklerimin farkında olduğum için başarımı artırabiliyorum. Bence herkes kendini dinlemeli ve yeteneklerinin farkına varmaya çalışmalı.

Peki, kuzey ışıkları neden sadece kutuplarda görülür?

– Dünya’nın geoit şekli nedeniyle Güneş’ten gelen radyasyon ve parçacıklar atmosfer tabakasından direkt olarak giremez. Radyasyon kuşağı denilen koruma kalkanından süzülerek kutup dairelerine doğru yönelir. Kutup dairelerinden bir miktar parçacık atmosfer üst tabakasından içeri girerek gazlarla çarpışarak ışıkları oluşturur. Bu nedenle ışıklar ilk olarak kutuplarda oluşur ve Güneş’ten gelen rüzgarın şiddeti ve parçacık yoğunluğuna bağlı olarak ekvatora yakın bölgelerden de gözlemlenebilir.

Kuzey ışıkları nasıl fotoğraflanır?

Kuzey Işıkları fotoğrafını çekmek için kamerayı sabitlemek ve uzun pozlama yapmak gerekiyor. Günümüzde akıllı telefonların gece çekim kalitesi çok iyi hale getirildiğinden artık elde de çekim yapabilmek mümkün. Ancak profesyonel anlamda fotoğraflar çekebilmek için DSLR veya aynasız fotoğraf makineleri kullanarak tripod yardımıyla sabitleyerek doğru ayarlarda çekim yapılması gerekiyor. Bu konuyu kitabımda uzun bir şekilde anlattım. 

Yiğit Yüksel - Rüya Kasap

 

 

Neden kuzeyde ki ışıklar yeşil renginde?

– Kuzey Işıkları’nın renkleri atmosferde yer alan gazların kompozisyonu, meydana gelen irtifa, atmosferin yoğunluğu ve oluşan enerjinin seviyesi ile belirlenir.

Yeşil: En sık görülen renktir. Yüklü partiküller düşük irtifada (yaklaşık 100 ila 300 km arasında) oksijen ile çarpıştığında oluşur.

Pembe: Auroranın en alt katmanında düşük irtifada (yaklaşık 100 km) elektronların atmosferimize nitrojen iletmesiyle meydana gelir. Diğer renklere oranla çok daha ender görülür.

Kırmızı: Atmosferin daha yüksek katmanlarında (yaklaşık 300 – 400 km arasında) oksijen atomlarının çarpışması sonucu yeşil yerine kırmızı renk oluşur. Yüksek irtifada atmosfer daha az yoğun olduğundan kırmızı ışığın oluşması daha fazla zaman (yaklaşık iki dakika) ve enerji alır. Yeşil rengin oluşması ise yaklaşık bir saniyedir.

Mavi ve Mor: Hidrojen ve helyum gazları mavi ve mor renkleri üretir. İnsan gözü yapısı nedeniyle bu renkte Auroraları ayırt etmekte zorlanır.

Yeni çıkan “Yeşil Bazen Pembe” adlı kitabınızda 8 yıllık bir emek var ve kendi gerçek bilgileriniz ile bu kitabı nasıl yazmaya karar verdiniz, sizi destekleyen biri oldu mu?

– Üst üste 7 yıl boyunca yaptığım gezilerde edindiğim deneyim ve bilgi birikimini derleyerek herkesin faydalanabileceği bir eser haline getirmek istedim. Eminim birçok insan Kuzey Işıkları’nı görmek istiyor ancak nasıl ve ne şekilde görebileceğini bilmiyor. Çoğu insan bunun için gezi/tur programlarına katılıyor ancak yine çoğu insan ışıkları göremeden geri geliyor. Bu ve buna benzer pek çok merak edilen sorunun cevaplarına sahip olduğumdan insanlara faydalı bir eser oluşturmak istedim. Kitabı yazarken finansal veya manevi anlamda bir destek almadım. Ancak kitabı yazdıktan sonra başta ailem olmak üzere yakın arkadaşlarım kitap hakkında görüşlerini iletti. Kitabı ilk olarak e-kitap olarak yayınladım. Daha sonra yakın arkadaşım Kürşat Muratlı’nın şirketi Key Global sponsorluğunda kitabı bastırma şansına eriştim.

Sizce, kitap yazarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

– Kitap yazmak için önce gerçekten başlamak gerekiyor. Başladıktan sonra gerisi geliyor ve gerçekten büyük bir hevesle yazıyorsunuz. Ancak kitabı taslak olarak bitirdikten sonra iş yeni başlıyor. Kitabı düzenlemek, tasarlamak, gerekli izinleri almak, bastırmak, bandrol ve kayıt işlemleri gibi pek çok zahmetli süreçleri var. Eğer kitabınızı bastırmak istiyorsanız bunun için sponsor arayışı da sizi epey yoruyor ve bazen de hayal kırıklığı yaratıyor.

Günün sonunda ne olursa olsun kitap yazmak istiyorsanız sadece ve sadece kendiniz için yazın. Bu başarının tek sahibi siz olacaksınız ve bu da sizi mutlu edecektir. Sonraki şeyler zamanla ve imkanlar dahilinde mutlaka bir gün olacaktır.

Kuzey ışıklarını keşif yolculuğunda nelere dikkat edilmesi gerekiyor, seyahat planı nasıl yapılmalıdır?

– Gidilecek yer çok iyi bir şekilde önceden araştırılmalı ve iyi bir plan yapılmalı. Hava durumuna, yol durumuna dikkat edilmeli. Tek başınıza gidecekseniz eğer riskleri büyük bir yolculuk ancak ödülü de o kadar büyük oluyor. Eğer turla gidiyorsanız biraz ezbere bir deneyim yaşayacaksınız demektir. Bu anlamda iki arasında tercih yaparken iyi düşünmekte fayda var.

 

 

Yiğit Yüksel – Rüya Kasap

Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 3 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 3 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…

@kerkuknet – 3 ay

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Kerkük Net’e konuştu. Kerkük ziyaretini değerlendiren Güney, “Kerkü…