Salih ve Ruhani Bağdat’ta Bir Araya Geldi

12 Mart 2019

d94b2a8495e06bd4607db6d018762b14_L

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, resmi ziyareti kapsamında Başkent Bağdat’a geldi. Ruhani ve beraberindeki üst düzey heyet,Uluslararsı Bağdat havaalanında Dışişleri Bakanı Muhammet El Hekim tarafından karşılandı.

Ruhani daha sonra Bağdat’taki El Selam Sarayı’na geçerek,Cumhurbaşkanı Berahm Salih tarafından resmi törenle karşılandı.Ruhani ve Salihi,iki ülke ilişkileri ile bölgesel meseleleri ele aldı.Ruhani’nin bu ziyareti, 1979 yılında İran’da gerçekleşen devrim sonrası bu düzeydeki üçüncü ziyaret.

Salih ve Ruhani görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.Salih,Irak’ın,terör örgütü DEAŞ’le mücadelede İran’daki kardeşlerine teşekkürlerini sunarak, aramızdaki Ortak güvenliğin, terörün geri dönüşünün ülkemizde ve bölgede görünmesini önlemek için daha fazla işbirliği gerektirdiğini bildirdi.

Salih ayrıca,bölge ülkelerinin her şeyden önce ortak çıkarlar için işbirliği yapmalarını ve çatışmaları önlemek için, tüm teröristlerle mücadele etmelerini, Irak yaşadığı çatışmalara rağmen, önemli tarihi anlar yaşamaktadır.ifadesini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise yaptığı açıklamada, ” Irak bizim ikinci vatanımız ve vazgeçmeyeceğimiz tarihi ve bölgesel bağlarımız var ve Iraklı yetkililerle bir anlaşmazlık noktası yoktur.ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakan Adil Abdülmehdi’nin daveti üzerine Irak’ı ziyaret eden Ruhani’nin 3 günlük temasları kapsamında Başbakan Adil Abdulmehdi, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi, Dini merci Ayetullah Ali es-Sistani ve diğer birçok siyasi, dini şahsiyetiyle bir araya gelmesi bekleniyor.

 

 

Türkmeneli TV

Comments are closed.